Nechte se hýčkat ve wellness a pochutnejte si na pravé krkonošské kuchyni. Co vše nabízí hotel Svornost?

Autor. Alka Hájková

Vládce hor, Krakonoš | Foto: Hotel Svornost
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Jaké to je odpočívat uprostřed krásných hor, v zeleni, nechat se hýčkat ve wellness? Na čem si pochutnáte po tůře, výletech v okolí a proč se v harachovském hotelu Svornost jakoby zastavil čas? Nejen o těchto tématech s ředitelem Ivanem Bäumlem.

Hotel Svornost | Foto: Alena Šulcová

Pane řediteli, jaké to je šéfovat hotelu, který je obklopen zelení s výhledem na legendární skokanský můstek?

Šéfovat hotelu se čtyřiceti zaměstnanci, to je vlastně stejné jako když máte malou firmičku. Čtyřicet lidí, to je čtyřicet různých povah. Někdy není jednoduché je dát dohromady, přimět je a přesvědčit, že všichni máme stejný cíl. A ten cíl je poměrně jasný – spokojený zákazník. Zákazník, který odjíždí plný dojmů, zákazník, jenž se bude vracet a když někde uvidí nápis Wellness hotel Svornost, vybaví se mu Harrachov.

Harrachov je krásné místo uprostřed západních Krkonoš. Místo na jedné straně poměrně známé, na straně druhé i místo klidu, kde si opravdu odpočinete od ruchu všedního života. A věřte mi, není to žádné klišé. Jak jste zmínila, výhled na největší skokanský můstek a Čertovu horu je úžasný. Bohužel právě ten skokanský můstek nám poslední dobou chátrá, což mně osobně velmi mrzí.

Legendární skokanský můstek | Foto: Alena Šulcová
Tento hotel byl postaven v minulých dobách. I dnes je z něj cítit příjemná, klidná atmosféra, což je právě v časech shonu a stresu balzám na duši. 

Wellness hotel Svornost byl postaven v 80 tých letech minulého století jako špičkové rekreační středisko státního podniku Uranové doly Ralsko. Máte pravdu, že ta atmosféra „osmdesátek“ z něj čiší doposud. Podle mne to není vůbec na škodu. V současné době prošel hotel částečnou rekonstrukcí společných prostor. Samozřejmě jsou v plánu i další úpravy ubytovací části a wellnessu. Nový majitel hotelu skupina SPGroup, a.s.v čele s majitelem panem ing. Pavlem Sehnalem je v tomto směru velmi aktivní. Na jedné straně zde vidíme tu atmosféru minulého století, na straně druhé nově rekonstruované prostory velmi citlivě zohledňují současné trendy.

Zmiňujete wellnes. Plánujete ještě jeho rozšíření?

Wellness je nedílnou součástí hotelu, koneckonců již v samotném názvu vidíme, že odpočinek zde najdou nejenom milovníci lyžování, horské turistiky, ale klademe důraz i na očistu těla s naším sloganem „ wellness návrat k přírodě“. Majitel plánuje jeho komplexním modernizaci a rozšíření, aby odpovídal současným trendům, ale zároveň i akcentoval svou teritoriální jedinečnost. Mám tím na mysli především prvky přírodních procedur, sauny, léčebné a přírodní masáže. Poskytujeme i speciální terapeutické procedury, koupele, parafinové a rašelinové procedury. Je toho hodně, vřele doporučuji, přijeďte se přesvědčit na vlastní „kůži“.

Odpočívárna | Foto: Hotel Svornost

Pár minut odtud je město Harrachov. Jaké aktivity nabízí teď v létě?

Město Harrachov je po Špindlerově Mlýnu druhé největší horské a rekreační středisko Krkonoš. Je to místo, které se rovněž dynamicky rozvíjí. Příjdou si zde na své jak milovníci lyžování tak i ti, kteří mají rádi horskou turistiku v letním období. Když jsem zmínil lyžování, tak oblast Harrachova patří mezi nejlepší a nejvyhledávanější místo speciálně běžeckého lyžování. V této oblasti se soustředí to nejlepší z běžeckého lyžování v České republice. Kromě samotného Harrachova zde máme v blízkosti i Jizerské hory se svou světoznámou „Jizerskou padesátkou“ a samozřejmě nedaleké polské Jakuczyce, kde vzniknul momentálně jeden z nejmodernějších biatlonových areálů v Evropě.A co je důležité, klienti našeho hotelu mohou využít skibus, který je zdarma doveze jak v rámci Harrachova, tak se i velmi pohodlně dostanou na běžecké tratě právě v polských Jakuczycích.

Pro milovníky letní dovolené jsou k dispozici turistické stezky, trasy pro horská kola. Mohou využít i sedačkovou lanovku na Čertovu horu, která je východiskem pro hřebenové túry. Rovněž se vyplatí navštívit i známé Mumlavské vodopády. Na své si zde přijdou i milovníci adrenalínu. Mohou využít lezeckou stěnu nebo se svést na umělé bobové dráze. V Harrachově je i k dispozici fotbalové hřiště, které si lze pronajmout a využít pro fotbalové aktivity.

Recepre | Foto: Hotel Svornost

V létě lze i využít známou vlakovou horskou dráhu – „zubatku“, která vás doveze z Tanvaldu krásným prostředím Jizerských hor do Harrachova a lze s ní pokračovat až do příhraniční oblasti Polska. Polská hranice je vzdálena 3 km, takže doporučuji i výlet k našim sousedům, kde můžete navštívit napříkla dinosauří park ve Sklarzske Porebe ne místní aquapark. Na všechny tyto atrakce prodáváme v naší recepci vstupenky pro hotelové hosty. Prostě každý si může najít aktivity dle vlastní chuti a fyzických možností.

Hosté po náročných tůrách, lyžování atd ocení také dobrou kuchyni. Máte v nabídce nějaké speciality?

Samozřejmě hosté našeho Wellness hotelu Svornost se mohou těšit i na naši kuchyni, kde nabízíme nejenom klasické české pokrmy. Stravování u nás probíhá formou bufetu ( snídaně a večeře). Pravidelně připravujeme krkonošské speciality jako „krkonošské kyselo“, krkonošské bramboráky, kterým se u nás říká „sejkory“ nebo „pliskánky“. V naší nabídce nechybí ani „zabíjačkové speciality“ jako jelítka, jitrnice, prejt, ovarové koleno apod. Dbáme i na zdravou stravu, takže široká nabídka zeleniny a ovoce je samozřejmostí.

Mumlavské vodopády | Foto: Hotel Svornost
Určitě k vám jezí i rodiny s dětmi. Jak se u vás můžou zabavit ti nejmenší?

Náš hotel, jak jsem již zmínil, neslouží pouze lyžařům nebo aktivním turistům. Především v období hlavních letních prázdnin rádi přivítáme i rodiny s dětmi. Pro ně máme připravený široký animační program a samozřejmě naši specialitu. Tou jsou „Harrachovské příšerky“. Poprvé se s nimi naši malí návštěvníci seznámí při příjezdu k hotelu. Na louce před hotelem jsou všechny vytesány ze dřeva. Byl to vlastně můj nápad před čtyřmi lety. Přemýšlel jsem, jak zaujmout dětské návštěvníky a vyšly z toho tyhle pohádkové bytosti. Napsal jsem ke každé z nich vlastní příběh, který se vztahuje k Harrachovu. Harrachovskou sklárnu zastupuje „Sklíčko“, horskou vlakovou dráhu zubatku zase „Zoubek“. Dále tady máme „Bobíka“ – bobová dráha, „Čerťáka“ – sedačková lanovka, „Mumlaváčka“ – Mumlavské vodopády, „Medovníčka“ – medová stezka, celkem jich je deset. Děti obdrží po příjezdu do hotelu mapu všech míst a pokud je všechna navštíví, obdrží na hotelu dárky, omalovánky a odznáčky. Tyhle suvenýry jsou neprodejné a mohou je získat jen ti, kteří se u nás na hotelu ubytují. Hlavní postavičkou je samozřejmě „ Svornosťáček“, patron našeho hotelu.