Pro diváka můžou být příběhy hostů zajímavé a inspirující, říká v rozhovoru Alena Hájková

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně Alena Hájková

Moderátorka Alena Hájková, MUDr. Libor Kment | Foto: Miloš Kraus
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Provázet rozhovorem je těžká disciplína. Je spousta momentů, chvil, na které je potřeba si dát pozor, ne vždycky je můžete vzít zpátky. Diváci, posluchači se můžou hodně dozvědět, protože každá z osobností má svůj zajímavý životní příběh. Jaký rozhovor je nejhorší, kdy přichází inspirace a jaké životní hodnoty uznávají hosté Aleny Hájkové?

Mohu předem o Vás prozradit, že píšete, moderujete a produkujete společenské akce s významnými osobnostmi, které by se dali označit jako VIP. Co Vás vedlo k Vaši práci a proč jste se rozhodla jít do nové disciplíny, ve které kdy zpovídáte Vaše hosty?

Ano, je to tak, začínala jsem se psaním v roce 2003 do mainstreamových médií. Přišla jsem tehdy s nápadem a tématem etiketa, společenské vystupování. To jsem později rozšířila do psaných rozhovorů, později založila vlastní společenskou agenturu, magazín a navázala tak na letité zkušenosti. Vloni jsem toto vše rozšířila o video rozhovory. Také společenské akce, které jsem vymyslela nebo dostala organizačně na starost byly v podobném duchu. Nejraději dnes vzpomínám na koncert ve Španělské synagoze, který jsem produkovala, a kde byl mým hostem Karel Gott a doc. Jan Měšťák.

Španělská synagoga. Karel Gott, Alena Hájková, Jan Měšťák | Foto: Milan Ležák

Myslím, že člověk by se měl věnovat tomu, čemu rozumí, co ho baví a k tomu jít dál ruku v ruce s dobou a trendy. Například když umíte šít, budete se posunovat v čase podle módních trendů, ale musíte umět šít, ne štupovat. A tím se dál rozvíjet, vyvíjet, poznávat nové lidi, technologie. Škála možností je široká, důležité je si vybrat tu, ve které máte pevné základy a ty, jak jsem zmínila dál rozšiřovat.

Jak volíte osobnosti, které si zvete do své talk show? Co je rozhodující, aby se někdo usadil proti Vám a byly mu kladeny otázky, které v dnešním mediálním prostoru jsou naprosto nezvyklé?

Převážně se výběr hostů odvíjí nejen od vzájemných sympatií, vzájemných zkušeností a alespoň některých témat, která nás spojují. Pozvat si do takového formátu pořadu, talk show hosta s oborem, kterému nerozumíte není dobré. Rozhovor pak není přirozený, plynulý, otázky máte předem nachystané na papíře, odkud je čtete a když vám host spontánně odpoví, a vy tématu nerozumíte, nemůžete přirozeně reagovat. A divák to jistě pozná. Na druhou stranu profesionál musí zvládnout jakýkoliv rozhovor, „vykličkovat“, vyvést hosta, někdy i sám sebe (smích) ze zapeklitých situací. Důležité je vědět, co chcete rozhovorem sdělit, mít cíl a vědět, že přirozenost je základ.

Samozřejmě, že vůbec nevím vše a velmi ráda se dozvím nové věci. Moji hosté jsou lidi s úžasnými obohacujícími životními zkušenostmi, mají určitý přesah, co předat. A nemusí to být zrovna jen starší generace. Také mnoho malých lidí se dokázalo v dnešní obrovské konkurenci prosadit a teď sbírají životní zkušenosti, které budou později předávat dál.

Křest knihy Tanec mezi Mistry | Foto: Petr Brodecký

Nezvyklé jsou asi tím, že hosty netlačím do předem daných odpovědí, témat, nebo se ptám jinak. A řekla bych, že by se ani nedali „nalákat“ na rozhovor o jejich zkušenostech a pak přejít během rozhovoru k naprosto odlišným tématům. Ode mne by to bylo nefér. Nedivila bych se, kdyby mi po druhé otázce nenávratně utekli.

Všiml jsem si, že nehledáte kontroverzi a že necháte své hosty plynně odpovídat, že jim neskáčete do řeči. Jdete tak proti proudu dnešních lidí? Co je zatím, že Vaše rozhovory jsou milé a voní člověčinou?

Snažím se neskákat do řeči. Chci, aby se něco dozvěděl divák od hosta. Ne ode mne. Oni jsou tam ti důležití. Já bych tam měla být jen jako prostředník, průvodce. Příjemné jsou přirozeně plynoucí a rozvíjející se rozhovory, který mají svůj příběh. V některých médiích mají úplně jiné cíle, záměry, potřebují se dozvědět konkrétní odpověď. Mají jasně vymezený čas, téma i formát. Jsou různí moderátoři a tím je to pestré, někdy zajímavé, jindy méně. Někteří jsou klidní, rozvážní, jiní naopak dokážou strhnout, upoutat. Moderátor by měl umět vést hosta, rozhovor, ptát se, mluvit jasně věcně, stručně. Host ne tak úplně. Není to jeho profese. Na druhou stranu by měl umět kultivovaně, vyjádřit, co chce sdělit.

Radíte se s někým, kde hledáte motivaci, invenci? Patřil Karel Gott mezi vaše vzory?

Neradím. Názorů i těch skvělých je hodně, já si musím umět najít vlastní cestu, způsob. Ale samozřejmě se poradím se svým hostem, o čem by měl rozhovor být a kam ho budeme společně přibližně směřovat, už jen proto, aby rozhovor byl příjemný. Ano, s Karlem jsme se na sklonku jeho života vídali už jen občas. Máte pravdu je mým celoživotním vzorem, guru. Spolu jsem pak už jen mluvili telefonicky. Povídali jsme si o jeho nové knize, zavzpomínali na společného kamaráda Arnošta Lustiga a samozřejmě nevynechali ani média. Když mi řekl „Děláš to dobře“, dostala jsem ohromnou chuť do práce Povzbuzení a pochvala od člověka, kterému důvěřujete, vážíte si ho je k nezaplacení. A to je ta motivace. Invence je něco, co ve správný čas přijde, je potřeba to nacítit a ve správnou chvíli přeměnit v pozitivní energii.

Svým dotazem mě zaujal  moderátor Jan Čenský. Když jsme realizovali v ČRo rozhovor, který měl 3 díly, ptal se, jak dlouho mi trvala příprava. Říkala jsem mu, že asi dva týdny, než jsme dopilovala otázky. To ho velmi překvapilo.  Lidí, kteří vám utkví v paměti a provází vás životem je více.

Koho jste už  zpovídala? A na jaké další persony se můžeme těšit?

Mezi mými hosty byl například MUDr. Jan Pirk, sportovec tělem i duší, přední kardiolog, je pro mnohé lidi nejen lékařem, ale přímo Pánem Bohem, plastický chirurg doc. Jan Měšťák, který má krásné životní motto „Hledejme na lidech to dobré, to negativní máme všichni“. Skvělý je i jeho kolega, doktor Libor Kment, jehož adrenalin, který čerpá na surfu mořských vln je více jak obdivuhodný.

Úžasný a obohacující byl rozhovor s manžely Hudečkovými. Jsou to oba velmi příjemní, vzdělaní lidé. Většina těchto lidí dokázala své životní zkušenosti dokázala velmi přesně a zajímavě přenést do svého oboru, který je nejen zajímavý, ale pro umění jednat, vycházet s lidmi velmi důležitý, a podle mě opomíjený. Zajímavý byl módní návrhář Osmana Laffitu, který velmi poutavě vyprávěl o svém vidění krásy, módě, designu, se kterým se u něj doma ocitnete rázem v jiném světě. Zajímavých lidí, kteří něco vybudovali, mají o čem mluvit je neuvěřitelné množství. Může to být třeba i zahradník, architekt, malíř, fotograf, šéf či majitel firmy. Důležité je, abychom si vzájemně „sedli“, naladili se na sebe, na diváka, protože ti jsou dnes velmi nároční. Nabízí se jim nepřeberné množství informací.

Zatím byli hosté Vaší talk show jen muži. Je to náhoda?

Není to úplně náhoda. Přijde mi to přirozené a zajímavé. Muži se k ženám chovají jinak. Mluví jiným tónem, mají odlišnou řeč těla a v neposlední řadě říkají věci jinak, než když proti nim sedí opět muž. A tak to platí i naopak. Ale rozhovoru se ženami se apriori nebráním.

Je složitá volba tématu rozhovoru? Mohou do tématu Vaši hosté zasahovat, nebo je téma rozhovoru důvodem, že byla právě pozvána dotyčná osobnost? Nebo právě pozvaní jsou pro Vás inspirací, jak budete rozhovor vest a jaké otázky budete klást?

Je i není. O tom už jsem mluvila. V rozhovoru se prezentuje host se svým know how, myšlenkami, životními zkušenostmi. Ta inspirace, o které tady také mluvím přichází někdy v průběhu rozhovoru, který se vyvíjí jako příběh. Je to nádherná, kreativní práce. Nejhorší je mít otázky napsané na papíře a jet šablonovitě podle nich. Když nevnímáte, co host říká, pak se rozhovor podobá jen dotazníku.

Závěrem snad už jen poslední otázku. Jak vysoko jste si položila laťku svého úspěchu se svou novou talk show, čeho všeho byste chtěla dosáhnout a je nějaký vysněný host, který by byl absolutní veličinou a byl tak pro Vás vlastně jako host před kamerami s Vámi nepřekonatelný?

Vysokou laťku nastavili moji hosté. Jsem ráda, že většina z nich mě již desítky let provází životem, dávají mi opět důvěru, kterou se jim snažím splácet korektním přístupem. Povídám si s nimi o jejich životních zkušenostech, hodnotách. Líbí se mi na nich jejich mnohovrstevnatost.

Děkuji Vám za rozhovor a přeji mnoho úspěchu ve Vaší pozoruhodné práci.

Děkuji.

Autor: Radek Velecký