Společnost

Jak žijí, baví se či pracují slavní

Užijte si týden s operami významného skladatele Bedřicha Smetany

Týden s operami Bedřicha Smetany začne v České televizi přesně na den 200. výročí narození tohoto významného hudebního skladatele. V sobotu 2. března ČT art odvysílá přímý přenos slavnostního koncertu z jeviště historické budovy Národního divadla. Od 3. do 10. března kulturní stanice ČT mění pravidelné schéma a každý den odvysílá vždy ve 20:15 jednu operu Bedřicha Smetany v pořadí, v jakém je složil.

Prestižní adresa Hanspaulka. Bydlel tady i Vlasta Burian

Dnes prestižní adresa Prahy 6, dříve vince. To je Hanspaulka. Čtvrť je pojmenována podle inspektora arcibiskupských statků Hanse Paula Hippmana, který si tady nechal v roce 1773 na místě staré viniční usedlosti postavit barokně-rokokový letní zámeček s výhledem na Prahu. První zámecké vilky se tu začaly stavět teprve v 19. století.

Ani já jsme nebyl Gottův dvorní fotograf, vzpomíná na Mistra Miloš Schmiedberger

Před objektivy fotoaparátů byl Karel Gott jako doma po celou profesní dráhu. Dřívější jiná technologie vyžadovala více času na promyšlené snímky, jejich pořízení, a tak se pečlivě zvažovalo, co a jak vyfotit. Dnes si můžete vybrat z mnoha snímků vytvořených během chvilky ten nejlepší. Fotografů, kteří zvěčnilizpěváka byla spousta. Žádný z nich ale nebyl dvorní., jak skromě říká jeden z nejznámnějších fotografů.Jak se Miloši Schmiedbergerovi spolupracovalo se zpěvákem zavzpomínal v knize KAREL – Příběhy z Trezoru.