5 signálů, kdy je pro vás ten pravý čas na změnu práce

Autor: Jan Čížek

Foto | Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Změna práce není v životě zrovna malým krokem, rozhodně to ale není ani velký problém, kterého je třeba se obávat. V životě jsou situace, kdy je lepší práci změnit, než se na jednom místě dlouho trápit. A jak poznáte, že právě teď nastal čas odejít?

Zažíváte každý den neúměrný stres

Občas se toho v práci na každého navalí více, než je schopen zvládnout. Pokud ale tuto situaci zažíváte každý den a už ráno při vstávání cítíte z práce stres, je načase zvážit změnu. Pokud by byl totiž tento stav dlouhodobý, projeví se to nejen na vaší práci, ale i v osobním životě a zdravotním stavu. A to už za komplikace opravdu nestojí.

Necítíte se dostatečně oceněni

Ať už si to přiznáváte nebo ne, peníze a další ocenění hrají v životě důležitou roli. Pokud tedy dostáváte peněz málo, a cítíte se nedostatečně ohodnoceni, rozhodně se to odrazí i na vaší výkonosti v práci i mimo ni. Zeptejte se svého nadřízeného, co můžete udělat proto, abyste dostali v práci přidáno. Jestliže je zvýšení platu za každých okolností dlouhodobě neprůchodné, tak je načase uvažovat o změně práce. Nezapomeňte ale nikdy, že nestačí jen váš chtíč a nespokojenost. I vy musíte zaměstnavateli na oplátku něco nabídnout.

Nevyhovuje vám pracovní kolektiv

Možná jste se ocitli ve zvláštní situaci, kdy vám aktuální práce nevadí, nebo vás dokonce baví, ale vše vám kazí nepříjemní kolegové. Jestliže s nimi musíte aktivně spolupracovat a jste tak v častém kontaktu, rozhodně zvažte svoje možnosti. Často není nutné přímo odcházet z práce a vztahy lze napravit jiným způsobem. Jste-li ale pod stálým tlakem, se kterým nelze nic dělat, poohlédněte se po stejné nebo podobné práci jinde, možná vám tam pracovní kolektiv sedne více. To stejné samozřejmě platí i u problémů s nadřízeným pracovníkem.

Změnily se vaše priority

Když jste nastupovali do práce, měli jste nějaký svůj soukromý život, možná ještě čerstvě po studiu, hlavu plnou ideálů a plánů. Nyní ale můžete vše vidět jinak. Zejména změna rodinné situace často zamíchá s prioritami a zůstávat každý den přesčas nebo jezdit týdně na služební cesty najednou není vysvobozením ale trestem. Zamyslete se, kam chcete dále směřovat a zkuste se dohodnout v zaměstnání na změně, která by vyhovovala vám i zaměstnavateli. Pokud vaši situaci nepochopí a nic se nezmění, je to rozhodně důvod k odchodu.

Práce vás prostě nebaví

Jestli jste nuceni dělat čas od času úkoly, které nepatří zrovna mezi vaše oblíbené, rozhodně to ještě neznamená, že vás práce nebaví. Pokud se ale v práci vyloženě nudíte nebo se do ní musíte neustále nutit, možná jste prostě jen na špatném místě. Ačkoliv je tento důvod prostý a nikterak vzletný, je třeba si uvědomit, že v zaměstnání strávíte téměř třetinu svého života. Opravdu ji chcete prožít takhle?

Jestli jste se v nějaké z předešlých situací našli, není třeba se ukvapovat. Podívat se na aktuální nabídky práce a zhodnotit svou situaci ale můžete vždycky. Podle toho se poté můžete rozhodnout, zda v práci zůstat, nebo zkusit štěstí jinde.

0