Relax

Jak působíme na druhé, co nám pomůže udržet se v harmonii či jak funguje naše psychika
Knihy
Foto: Pixabay

Nadělte si básně a nechte se o Vánocích unášet na křídlech andělů

Vánoce máme spojené s rozjímáním, klidem i láskou. Ne všichni ale zažívají v tomto čase pocity štěstí, souznění a porozumění. Pro mnohé z nás jsou andělé v tomto čase důležitou součástí našich životů. Pomáhají nám v těžších chvílích života překonávat bolest a najít správný směr, smysl života. A právě tomuto tématu se ve svých básních věnuje autorka Melisa Ehrlichová.

Historie vánočního stromečku a ozdob. Svíčky zářily jen bohatým

Už ve 4.století patřily Vánoce pro křesťany k nejdůležitějším svátkům v roce. Vánoční stromeček, tak, jak ho dnes známe je ale symbolem Vánoc jen 400 let. A tak na Štědrý den jej rodiny stejně jako sebe oblékají do svátečního. Skleněným vánočním ozdobám předcházely sušené plody z ovoce i ruční ozdoby ze dřeva, papíru a slámy. Právě ty společně s koledami, kaprem i staročeským kubou dotvářely tehdejší vánoční atmosféru.

Vánoční koledy měly prý magickou moc. Která byla později zakázaná?

Bez vánočních koled si nedokážeme čas adventu a Vánoc vůbec představit. Jejich původ najdeme v pohanských rituálních zpěvech, které oslavovaly boha Saturna i zimní slunovrat.  První mínky pchází ze středověku, kdy potulní chudáci navštěvovali stavení, ve kterých zpívali vánoční písně. Pokud byl majitel domku vstřícný, obdaroval děti a žebráky nějakou mincí a jídlem. První písemná zmínka o vánočních koledách pochází z roku 1400. Bylo to období vlády Karla IV., který dával koledníkům dokonce i plat. Nejstarší vánoční koleda se jmenuje Vele, vele, stojí dubec uprostřed dvora.

Knihy vždy patřily mezi vánoční dárky, které potěší

Kniha vždy našla své místo pod vánočním stromečkem. A to jak pro děti, tak pro dospělé. Stejně jako ostatní dárky vybírejte knihy především podle toho, jak by se líbily těm, které obdarováváte. Pokud znáte jejich vkus, máte vyhráno. „Pokud vás vaše práce baví, pak je předpoklad, že ji budete dělat dobře,“říkal Karel Gott. Dominik Duka si do své knihy vypůjčil slova Jana Nerudy: “…já ledačím jsem byl v tom Božím životě a čím jsem byl, tím jsem byl rád.”

Kouzlo Vánoc a adventního času je tady. Na co bychom neměli zapomenout?

S adventním časem přichází začátek liturgického roku. Čtyři adventní neděle nám připomínají svíčky na stole, vánoční výzdoba, ale i čas, kdy nakupujeme dárky a pečeme cukroví. Nejslavnostnější adventní nedělí je ta poslední, neboť ji předchází Slavnosti narození Páně. Samotný advent je symbolikou světla, protože v zimě jsou dny krátké. Proto se jej lidé krátili povídáním příběhů, ale i zamyšlením nad životem.

V Indii navštivte Qutub minar. Je opředen tragédií i zajímavostmi

Přichází čas, kdy se vydáváme za sluníčkem do teplých krajů. K nim patří neodmyslitelně Indie. Právě podzim a zima je vhodný čas na cestování po této magické, historií opředené zemi. Vydat se můžete do přírody, do hor, ale i do posvátných a uctívaných chrámů. V New Delhi najdete mnoho krásných míst. Od Prezidentského paláce přes Nehru park až po Qutub minar.