Umět odmítnout nás ochrání před manipulací

Jana Černá

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přidat na Seznam.cz

Asertivní neznamená být drzí, ale ani arogantní. Je to dovednost, jak druhému oznámit náš postoj, názor, ale i odmítnutí, aniž bychom ho urazili. Podle psychiatra Jana Cimického nám pomáhá bránit se před manipulací i hádkou.

Jsou situace, které vyžadují odmítavý přístup. „Umění říci ne, je otázkou situace, citu, ale i správného odhadu, ale sebevědomí. Pro někoho je těžké najít odvahu odmítnout. Důležitá je sociální a emoční inteligence, která nám v potřebnou chvíli napoví. Pokud máme pocit, že jsme vtažení do dlouhého rozhovoru, který nám není příjemný, je zapotřebí zkrátit jej na minimum a mluvit v holých větách. Tam si dokážeme hlídat slova. Pozor na manipulátory, narcistní, egocentrické a autoritativní lidi, pro ně je to hra, která se pro nás může změnit v trauma,“ říká renomovaný psychiatr Jan Cimický.

Kdy je NE nevhodné

Pokud vedeme rozhovor, který kategorické odmítnutí nepotřebuje a není důležitý, pak je mu lépe se vyhnout. V případě, že nesouhlasíme s naším protějškem, dejme slovo doprostřed věty, nebo na její konec. Nezní tak odmítavě jako na začátku věty.

Slovo NE je zapotřebí použít důrazně a na začátku věty 

Hádky, neodbytnost druhé strany. Autoritativní lidi přesně znají stejně jako manipulátoři řeč těla, umí si hrát se slovíčky, jsou milí a přátelští. Velmi šikovně, nenápadně vedou rozhovor tak, abychom se stali jejich obětí. Velké umění je odmítnout protistranu například v komunikaci s telefonickými hovory, kdy neznámá firma nabízí „zaručeně“ levné a důležité produkty či služby. Odmítnout je také o znalosti naší vlastní hodnoty, abychom se nedostali do submisivní pozice.

Jak nahradit slovo NE

Pro ty z nás, kteří neradi říkají ne je možné použít jemnějšího výrazu, tedy například „asi ne“, „neřekl bych“. Někdy je ale zapotřebí být rázně asertivní, a tady se jasnému NE nevyhneme. Vždycky ale záleží na způsobu, tónu, jakým slovo NE řekneme. Důležitá je i neverbální komunikace, která tomuto slovu dodává na důrazu a významu. Nebojte se ho tedy použít, ale vyvarujme se možnému následnému konfliktu.

1
Přidat na Seznam.cz