Od narození Jiřího Šlitra uběhne 100 let. Společně se Suchým udělali z Gotta hvězdu

Vladan Drvota

Jiří Šlitr | Foto: Ivan Englich
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Ve čtvrtek 15. února 2024 si připomeneme 100. výročí narození Jiřího Šlitra, jednoho z nejvýznamnějších zakladatelů české moderní populární hudby. Před svou předčasnou smrtí o Vánocích roku 1969 stačil vtisknout do českého uměleckého prostředí svoji věčnou stopu.

Vynikl v každém oboru, jemuž se během života věnoval: jako kreslíř, karikaturista, ilustrátor a scénograf, hudebník, skladatel, zpěvák, autor a herec. Poprvé vystoupil jako herec a zpěvák v pořadu Jonáš a tingltangl, a přivedl tak na scénu originální prototyp zasmušilého komika v buřince a šlích. Ve dvojici s Jiřím Suchým vytvořili jedinečný autorský tým, jenž patří k vrcholům naší divadelní a hudební kultury minulého století.

Karel Gott | Foto: se souhlasem Česká televize

Píseň Oči sněhem zaváté, autoři podle svých slov moc nevěřili. Jak ji Karel Gott zazpíval, dal ji duši, to bylo užasné,“ říká Jiří Suchý. Zpěváka okažitě posunula z posledního místa v anketě Zlatý slavík na první místo. Karel Gott sám v mnoha rozhovorech zavpomínal na píseň Zdvořilí Woody, kterou neměl nikdy rád.Přesto by to v jeho přednesu a videoklipu k písni nikdo nepoznal.

 

Jiří Šlitr se narodil před sto lety, 15. února 1924 v Zálesní Lhotě u Jilemnice. Byl nadaným klavíristou, skladatelem, zpěvákem, hercem a výtvarníkem. Spolu s Jiřím Suchým založil před pětašedesáti lety v roce 1959 divadlo Semafor, kde se podílel na vzniku řady populárních písní a her, které ovlivnily vývoj české populární hudby, styl hudebních divadel a divadel tzv. malých forem. Mezi nejznámější hry spojené s Jiřím Šlitrem patří Člověk z půdy, Jonáš a tingltangl, Dobře placená procházka, Ďábel z Vinohrad nebo Poslední štace. Jiří Šlitr také hrál a skládal hudbu k několika filmům, například Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu. Kromě toho se věnoval i kreslení a malování, jeho obrazy a ilustrace byly vystavovány v Československu i v zahraničí a vyšly i knižně.

Bohužel zemřel tragicky před bezmála pětapadesáti lety 26. prosince 1969 v Praze. Jeho hrob se nachází na Vinohradském hřbitově. V roce 2005 mu byla udělena medaile Za zásluhy 1. stupně in memoriam. Jeho dílo je stále živé a oblíbené u mnoha generací diváků a posluchačů.

Vydavatelství Supraphon chystá pro příznivce nezapomenutelného autora pod názvem Jiří Šlitr stoletý s podtitulem Nejlepší písně LP desku se 14 písněmi z nejslavnější éry divadla Semafor (1960–1965). Všechny tyto hity s nezaměnitelnými texty Jiřího Suchého nejvýrazněji charakterizují Šlitrův význam pro českou populární hudbu. Album vyjde již 2. února.

VIPosobnosti.cz / Supraphon a.s.

0