Štěstí. Jak ho prožívají optimisté a jak pesimisté?

MUDr. Jan Cimický exkluzivně pro VIPosobnosti.cz

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Prožitek štěstí je emoce, která zcela fyziologicky vzniká v mozku. Je to vzácný pocit rovnováhy, harmonie a spokojenosti. Je ovšem pravda, že každý člověk má individuálně jiné hranice pro pocit štěstí, pro někoho je takový práh už v hezkém slunečném dni, pro jiného, když prožívá lásku a jiný zase má představu o štěstí ryze materiální.

V jedné pohádce hledali košili šťastného člověka a když ho našli, zjistili, že nemá košili. Mnohem lépe prožívají štěstí optimisté, naopak pesimista se neustále obává, že štěstí skončí a bude zase zle, takže ani ten aktuální stav neumí vychutnat a prožít. Šťastný člověk vyzařuje spokojenost a to se přenáší i na jeho okolí, které vnímá jeho výraz.

Jednoznačný recept na štěstí však neexistuje, ale je důležité umět se radovat i z malých věcí, hledat v každém dni něco příjemného, co člověka pohladí, stavět si postupné cíle a radovat se z jejich dosažení a jistě ani nevěřit na nespoléhat jen na náhodu, je pro to třeba něco udělat, trochu jí pomoci. Naopak ale zase tolik „netlačit na pilu“, aby se touha po štěstí neproměnila v noční můru a kvůli jedné umanutosti se nevytratily jiné.

Základním předpokladem ke štěstí je vyrovnání se sama se sebou, Francouzi tomu říkají „ umět být spokojen ve své kůži“, a trénovat to tím, že se na sebe ráno do zrcadla usmějete ( to bývá dost těžké) a že si každý den uděláte malou radost. Že se začnete mít rádi a budete se trochu rozmazlovat!

A tak je na nás, zda si řekneme, že naše sklenice je do půli plná nebo prázdna.

Autor: Alena Hájková

0