Přemýšlíte, koho volit? Všímejte si detailů

Jan Čížek

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Blíží se volby. Pode čeho se budeme rozhodovat, komu dáme hlas, abychom později nelitovali? Nejen slova prozradí víc, než bychom si mysleli. V čem je zapotřebí se také umět orientovat?

Média umí velmi dobře pracovat s informacemi, obrazem jednotlivých osobností, politiků. Abychom si dokázali udělat vlastní obrázek, předešli úplnému zklamání nad naší volbou, je potřeba si všímat některých detailů. Které to jsou? „Určitě je to neverbální komunikace. Například zkřížené ruce přes prsa značí distanc, uzavřenost. Mdlá, naučená gestikulace působí nepřesvědčivě a určuje povahu i temperament člověka. Tichý, unylí hlas uspává a nepůsobí přesvědčivě. Naopak příliš silný může být vnímán jako arogantnost. Ne nadarmo se říká, že je důležité především jakým tónem, rychlostí sdělujeme informace. Samotný obsah sdělení bývá v přesvědčivosti až na dalším místě,“ říká poradkyně osobnostního a profesního růstu Alka Hájková. „Samozřejmě, že na prvním místě by měly být činy. Ty se ale dají zhodnotit bohužel až zpětně, proto je důležité podívat se, co má dotyčný již za sebou, čím se může prezentovat. Velkým uměním je také během chvilky zaujmout, přesvědčit, ale být sám přesvědčený o sobě.“ Umění pohotově, správně argumentovat, mít relevantní informace, být v reálném obraze je také součástí úspěšného vyjednávání, přesvěčení. Naopak nemít vlastní názor, kritizovat druhé svědčí o slabosti a nekompetentnosti. Politika je hra, manipaluce s emocemi, slovíčky, gesty…

Oblečení, které nevypadá obnošeně,  jako po starším bráchovi také hraje velkou roli nejen v sebeprezentaci. „Jak si vážíme sami sebe, podle toho se chováme a oblékáme, když jdeme na schůzku, hovořit s lidmi. Na druhou stranu dbáme na to, abychom nebyli oblečení lépe než oni, protože bychom je tím postavili do submisivní pozice,“ pokračuje Hájková. „Osobnosti svým dress-code reprezuntují své jméno, postavení, politici i stranu. Podle toho, co si právě oblečeme se chováme, pohybujeme. Samozřejmě, že „tepláky“, džíny, tenisky a volný oděv nám dává více ležerního prostoru, který ale není vždy na místě. Každopádně každý, kdo chce předstoupit před lidi by mě mít jasno, jak chce být vnímán, respektován, kým chce být. Nevyrovnaností mate lidi a nedůvěryhodně.“

Lidé všechno, o čem jsme tu psali vnímají i podvědomě a kolikrát rozhodují pro sympatie nebo antipatie detaily, o kterých se nám ani nezdá. Proto je zapotřebí vnímat člověka, který vás chce o svých kvalitách přesvědčit komplexně, i když na detailech záleží.

 

 

1