Nehoda na lyžích vás může přijít draho nejen finančně. Jak tomu předejít?

Jan Černý/VIPosobnosti.cz

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Každoročně se na lyžařských svazích stává velké množství nehod. A to nejen neopatrnou jízdou, přeceněním vlastních fyzických sil, ale také vzájemnou neohleduplností  a arogancí některých lyžadřů. Způsobená zranění můžou být vážná a nakonec velmi drahá. Důležité je nejen úrazové pojištění, ale také péče o tělo i lyžařskou výbavu.

Alpy | Foto: Alena Šulcová

Naprostým základem pro bezpečné lyžovaní je správně seřízené vázání. Při nesprávném nastavení může dojít k úrazům nejen u začátečníků, ale může vážně ohrozit i zkušené lyžaře. Aby vázání vypínalo kdy má, je nutné při jeho seřízení zohlednit hmotnost a výšku lyžaře, ale také jeho věk, velikost boty a lyžařských zkušenosti.  „Špatně seřízené vázání může ohrožovat jezdce na životě včetně jeho okolí, v lepším případě hrozí úraz často i s trvalými následky,“ říká Radka Jirásková ze skicentra. Odborné servisy také vystavují potvrzení o provedené kontrole, které mohou pojišťovny při srážkách s jiným lyžařem vyžadovat. Lidé by pak neměli zapomínat ani na servis hran a skluznice. Velmi důležitá je i správně zvolená velikost lyžařské nebo snowboardové boty.

Nejen kvalitní servis vybavení pomáhá předcházet úrazům. Už při výběru lyží či snowboardu je nutné zvolit správný typ lyží a zohlednit výšku, váhu, zdatnost ale i styl lyžování (krátké, střední nebo dlouhé oblouky, jízdy mimo sjezdovky apod.) „Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale nejsou vhodné pro ty, kteří mají nadváhu,“ říká Radka Jirásková.

Rozcvička je pro Čechy téměř cizím slovem

Před lyžováním či jízdě na snowboardu by pak lidé měli věnovat chvíli alespoň základní rozcvičce. Ta přitom podle průzkumu nic neříká celé třetině českých lyžařů. Další třetina se před nástupem na lanovku protáhne jen zcela výjimečně. Pravidelně se pak rozcvičuje jen 15 % sportovců. Muži se přitom protahují o něco častěji než ženy.

 

Výrazné barvy zvyšují viditelnost lyžaře

V neposlední řadě je důležité dbát i na kvalitní oblečení. To by mělo být teplé a složené z více vrstev. Správné oblečení nechrání jen před rozmary počasí, ale i před úrazy. „Výrazné barvy oblečení nebo helmy, případně reflexní prvky zvyšují viditelnost lyžaře. To je důležité zejména u dětí,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace pojišťovny.

U dětí je pak také velmi důležité kontrolovat únavu dítěte, nepřeceňovat jeho schopnosti a dbát na dostatečný příjem energie a tekutin, což se v zimě velice často podceňuje. V neposlední řadě je nutné pamatovat na ochranu před podchlazením a omrzlinami, ale také přehřátím a UV paprsky, které bývají na horách silnější než u moře.

 

Pojištění úrazu

To je důležité nejen u nás, ale i v zahraničí. Například v Rakousku si účtují ošetření na svahu, svoz k sanitce, pobyt a léčbu v nemocnici a v neposlední řadě i převoz sanitkou do Česka. V nemocnici vám může být odebrána krev s podezřením na užití omamných látek nebo alkoholu. Toto vše zvyšuje náklady a snižuje zpětné proplacení pojišťovnami.

Důležité je pojiště odovědnosti. Pokud někomu vy způsobíte újmu, následnou škodu za vás po prošetření nehody proplatí pojišťovna. V každém případě se šplhající do statisíců korun, proto se pojištění v řádu stokorun před odjezdem do hor stoprocentně vyplatí. Pokud jste účasníkem nehody v cizině, rozhodně na svahu ani jinde nic nepodepisujte. V případě neznalosti jazyka vyčkejte také tlumočníka a pokynů pojišťovny, se kterou je potřeba se neprodleně spojit.

ERV

0