Jiří Korn ve společnosti psa, který naučil lidi žít

Helena Váňová

Křest kalendáře GUMP | Foto: Mirek Malec
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Již třetí rok se fanoušci knižního a filmového hrdiny Gumpa, psa, který naučil lidi žít, mohou těšit z charitativního kalendáře. A jako každoročně, i tentokrát bude výtěžek z jeho prodeje pomáhat pejskům v nouzi. Které osobnosti se také vyfotografovaly do kalendáře a jaké psí přÍběhy se k nim vážou?

Že je pes Gump skutečný, se mohli fanoušci na vlastní oči přesvědčit na různých besedách s Gumpem a spoluautorem projektu Se psem mě baví svět Filipem Rožkem, který je zároveň Gumpovým páníčkem. Pes Gump se těší obrovské oblibě, což se projevilo i účastí veřejnosti na křtu zmíněného kalendáře Gump 2023. Fanoušci si tak nechali podepsat nejen nový kalendář, ale také knihy Gump – pes, který naučil lidi žít, kterou si mohli na místě zakoupit.

Křtu se zúčastnil také režisér filmu Gump – pes, který naučil lidi žít, F. A. Brabec. Tentokrát ovšem v podobě autora fotografií kalendáře. „Musím přiznat, že z nápadu, že bych měl kalendář fotit právě já, jsem měl velkou radost, i když jsem byl fotoaparátu 30 let nevěrný, protože jsem ho vyměnil za kameru… Nicméně moje srdce zaplesalo a tohle focení jsem bral jako velkou výzvu. Cítil jsem zodpovědnost, protože projekt Gump je výjimečný nejen svou pomocí psům, ale nám všem, lidem, otevírá srdce. Láska, která z něj čiší, je úžasná. Rád jsem tuhle dobrou věc podpořil,“ přiznal známý kameraman a režisér F. A. Brabec.

Na fotografiích v kalendáři jsou zachyceni známé osobnosti vždy s pejskem, který má za sebou pohnutý osud. Tak například zpěvák Jiří Korn s fenkou Gertou. Od chvíle, kdy ji jako štěně odložili na parkovišti a ujeli, vystřídala Gerta řadu domácností. Trápil jí strach z hluku a provozu velkých měst, a tak jí organizace Dočasky DeDE nakonec našla tichý, a hlavně už opravdový domov v Litoměřicích.

Rocker Josef Vojtek se fotografoval s Rozinkou a Vilíkem. Paní, která si Rozinku koupila jí záhy odložila, protože zjistila, že jí toto plemeno nevyhovuje. Rozinka šla z ruky do ruky a brzy začala svět považovat za nepřátelské území. Svůj klid našla u psa Vilíka v nadaci Irský vlkodav. Lásku u lidí pracujících v nadaci. Vilík bohužel krátce po focení umřel.

Herečka Ivana Chýlková s Benem. Ben byl vždy součástí dvorku, bohužel ne srdcí svých páníčků. Když opustili dům, osud Bena jim byl lhostejný. V organizaci Psí štěstí poznal, co je psí pelíšek, plná miska a pohlazení. Brzy začal reagovat na lidský hlas. Ujali se ho dočaskáři Janurovi z Karlových Varů, kteří si ho tak zamilovali, že u nich zůstal trvale.

Herečka Amelie Pokorná s Amorem. Amor byl jako štěně úředně odebraný člověku, který do něho kopal a mlátil s ním o zeď. V organizaci Dočasky DeDe ho museli citlivě přesvědčovat, že svět není jen bití a řev. Zároveň malému bandogovi hledali rodinu, která ho zvládne a nezklame. Amor díky nim dnes spokojeně žije u Mackových v Praze.

Na fotografiích kalendáře najdete také herce a producenta Petr Jákla, Halinu Pawlovskou, nebo například Jiřího Korna . Titulní stránka patří zpěvačce Martě Kubišové. Kalendář, stejně jako projekt Gump, vznikl v organizaci Se psem mě baví svět, která vnímá zvířata jako nejbližší přátele lidí. „A důvěra zvířat v lidi je pro nás ta největší pocta. My tu důvěru musíme chránit. Nemůžeme změnit celý svět, zachraňujeme životy jednotlivých zvířat. Měníme tak sice jen ten jejich svět, ale zato navždy,“ zmínil Filip Rožek, spoluautor projektu.

Kalendáře můžete koupit na facebookových stránkách Se psem mě baví svět. Hlavním partnerem nového kalendáře je Rádio Blaník, které na rok 2023 chystá s Gumpem spoustu krásných projektů.

2