Helena Vondráčková si dnes vyrazila vlastní medaili

Autor: Alka Hájková

Helena Vondráčková | Foto: Česká mincovna
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Vzácnou návštěvu dnes hostila Česká mincovna. Populární česká zpěvačka Helena Vondráčková, si dnes v Jablonci nad Nisou vyzkoušela, jaké je to vyrazit si svůj vlastní portrét do drahého kovu. Pamětní medaile s podobiznou zpěvačky vznikají k příležitosti jubilea padesáti let jejího působení na scéně populární hudby.

Svou kariéru nastartovala Helena Vondráčková v pražské Lucerně vítězstvím v soutěži „Hledáme nové zpěváky“. Za týden – 3. září – pak uplyne padesát let ode dne, kdy Vondráčková v legendárním rozhlasovém Studiu A nahrála svůj první hit, americký zlidovělý tradicionál Červená řeka. Tři roky poté, v roce 1967, pak jako vůbec první československá zpěvačka zazářila na tehdy nejvýznamnějším světovém festivalu Zlatý kohout v brazilském Rio de Janeiro, a je tak od samého počátku své kariéry až do dneška stálicí české ale i světové populární hudby.

Vyjádřením úcty a respektu k její tvorbě, se kterou sklízí úspěch doma i v zahraničí je kromě různých hudebních cen nyní i trojice pamětních medailí vydaná Českou mincovnou a iniciovaná agenturou VIP osobnosti. „Bylo pro mě potěšením, že tak úžasný člověk a profesionálka, jakým je Helena, můj návrh přijala,“ řekla Alena Hájková majitelka agentury.

Napsali na iDnes.cz

Kresebný návrh medaile připravil špičkový český medailér Jaroslav Bejvl, který opakovaně vítězí ve výtvarných soutěžích České národní banky na návrhy českých pamětních mincí. “Písně Heleny Vondráčkové ze šedesátých let mám v živé paměti. Její tvorbu jsem vždy obdivoval, a proto jsem ani minutu neváhal, když mě Česká mincovna s touto zakázkou oslovila,“ řekl ke svému dílu Bejvl.

Pamětní medaili dominuje portrét Heleny Vondráčkové ve dvojím provedení – na lícní straně je civilní portrét zpěvačky, na rubové pak její podobizna z legendární české pohádky Šíleně smutná princezna. „Vyrazit si vlastnoručně svou první medaili byl pro mě opravdu zážitek. Potěšilo mě, že má medaile je v něčem unikát, a to že jako jediná nese portrét z obou stran, výsledku práce autora si velmi cením,“ řekla po ražbě Vondráčková.

Nejvzácnější zlaté uncové medaile (31,1 g) vycházejí v limitovaném nákladu 100 kusů a zájemce za ně zaplatí 49 000 Kč. Mincovna dále vydává zlaté půluncové (15,56 g) a stříbrné uncové medaile, jejich cena je stanovena na 25 000 Kč resp. 2 000 Kč. „Předpokládáme, že největší zájem bude tradičně o stovku zlatých uncovek. V loňském roce nám zákazníci po slavnostní ražbě s Karlem Gottem zlaté medaile vykoupili během několika dní. Vzápětí se jejich cena na Aukru vyšplhala na neuvěřitelných 80 000 Kč,“ uvedl Aleš Brix, obchodní ředitel České mincovny. „Pro zpestření doplníme ve spolupráci se Supraphonem část nákladu, konkrétně 20 zlatých a 250 stříbrných uncových medailí, originálním bookletem s 2CD největších hitů. Křest této sběratelské rarity proběhne v Praze 3. září v den výročí vzniku Červené řeky poté se dostane na pulty našich prodejen,“ doplnil Brix

0