Barvy a my z pohledu feng-shui. Jak na nás působí?

Dita Lyner exkluzivně pro VIPosobnosti.cz

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Kolik už jsme toho slyšeli o barvách, jak je můžeme dělit, jak se mění spolu s módními trendy, co která znamená? Jak se v tom  celém vlastně vyznat? Myslím, že není jednoznačné pravidlo pro všechny, říká  lektorka jógy, Dita Lyner.

Zkusme se na barvy a jejich využití, zejména v ložnici, podívat z pohledu feng-shui. Nečekejme, že nám změna barvy v ložnici vykouzlí nekonečnou romantiku, ale jistě to může být začátek našeho vědomého starání se o partnerství a místo, kde se regeneruje naše mysl, náš organismus a kde hledáme bezpečí, lásku a odpočinek. Základní pravidlo, které by v ložnici mělo panovat je její celkové ladění spíše do jemných a klidných odstínů, což platí zejména pro stěny, podlahu, záclony a závěsy.

Jsou určité věci, které by se však v ložnici objevit neměly. Patří mezi ně zrcadla, obzvláště, pokud se v zrcadle vidíte z postele. Živé květiny, pak mohou narušovat klidný spánek – v noci rostou a citlivé jedince toto ruší. Zkontrolujte si, co všechno máte pod postelí a ukliďte to. Staré nepotřebné věci vám také ubírají klid na spaní.

Povlečení je velmi individuální svět a je možné si sním krásně hrát. Jistě jste si již všimli, že intuitivně měníte povlečení a jeho barvy vzhledem k ročnímu období. V zimě používáme raději barvy teplé, které nás zahřejí, v létě zase studené, abychom se tolik nepotili.

U výběru ložního prádla postupujte s citem a vždy si představte, jak se v něm cítíte, když jste určitou barvou a vzorem přikrytí. Věnujte také pozornost použitým materiálům, kdy ty přírodní mají jednoduše přednost. Tvary, vzory a ornamenty patří k individuálnímu vkusu každého z nás.

Již se Vám stalo, že jste nějaké povlečení přestali používat? To je absolutně v pořádku, nastala u vás změna a ta si vyžaduje i projev do vnějších věcí, jako jsou nové barvy, vzory, doplňky.

A nyní blíže k barvám z pohledu feng-shui:

Zelená – představuje růst, mládí, expanzi. Jde o svěží barvu příjemnou na pohled. Posiluje krevní oběh a imunitní systém. Spolu s červenou barvou o nich mluvíme, jako o barvách života. Ochlazuje.

Červená – barva ohně, letní, barva mládí. Nejteplejší barva, stimuluje pohlavní orgány, je to barva lásky, ale též nenávisti. Barva, která stimuluje a povzbuzuje, přidává dynamiku do našeho jednání. V ložnici ji spíše kombinujeme a to s hnědou a béžovou. Ideální je volit její jemnější odstíny fialové, růžové nebo lososové. Tyto barvy náš zahřejí a povzbudí.

Žlutá – barva země a slunce. Nejsilněji odráží dopadající světlo. Většinou používáme její odstíny okrové, béžové a světle hnědé. Jde o barvu, která nás stimuluje, uvádí do vnitřní rovnováhy, dává nám pocit bezpečí a stability. Tato barva patří do sektoru partnerství/manželství nebo vědění.

Oranžová – ve chvíli, kdy smícháme červenou a žlutou, získáme vzrušující a zároveň tlumenou oranžovou barvu. Jde o barvu, která nepůsobí tak horce, jako červená, ale přesto nás zahřeje. Tato barva podporuje naši kreativitu.

Růžová – je barvou ženskosti, něhy a půvabu, pomáhá nám v navození harmonie. Připomíná nám nevinnost a romantiku. Je v ní spojená mužská červená horkost a ženská bělost. Jde o barvu, která v ložnicích podporuje manželské štěstí.

Fialová – barva, vzniká smícháním červené a modré. Opět nás tedy může zahřát, ale i zchladit. Zastupuje rovnováhu mezi smysly. Ve starověku se jednalo o nejkrásnější a nejvznešenější barvu.

Hnědá – barva země, podzimu, vyjadřuje pozitivní vyrovnání. Tuto barvu využíváme v oblasti partnerství/manželství.

Bílá – bílá je barva kovu. Má v sobě obsaženo plné spektrum barev. Jde o neutrální barvu, barvu nevinnosti, čistoty, ale i smutku, konečného osvícení a věčné nádhery. Podporuje soustředěnost a jasné uvažování. Někdy však může působit chladně až ostře.

Modrá – k této barvě jsou přiřazeny dýchací orgány a štítná žláza, je podřízena intelektu a duchovnímu poznání. Jde o studenou barvu, která nás ochladí. Barva vody, nebe, vzduchu, křišťálu i diamantu. Většinou používáme její světle modrou variantu, což v nás povzbuzuje tvůrčí schopnosti a podporuje otevřenost.

Černá – černou barvu v interiérech využíváme velmi střídmě, např. lemy, ornamenty, misky apod. Je to barva velmi studená, ztuhlá, vyjadřuje temnotu, noc, smrt. Můžeme z ní mít pocit, že vše absorbuje.

Podívejte se na svoji ložnici novýma očima, dejte z ní vše staré a nepotřebné, osvěžte ji pěknými barvami a čerpejte zde sílu, klid a lásku.

0