Advent. Které symboly by ve vaší výzdobě neměly chybět?

Autor: Alena Hájková

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přichází advent, začátek liturgického roku. Čas zklidnění, rozjímání a očekávání příchodu Ježíška. Tradice, která má svůj historický význam. Jednotlivé názvy nedělí ale s nimi nemají nic společného. Proč?

Čtyři adventní neděle nám připomínají svíčky na stole, vánoční výzdoba, ale i čas, kdy nakupujeme dárky a pečeme cukroví. Nejslavnostnější adventní nedělí je ta poslední, neboť ji předchází Slavnosti narození Páně. Samotný advent je symbolikou světla, protože v zimě jsou dny krátké. Proto se jej lidé krátili povídáním příběhů, ale i zamyšlením nad životem.

Foto: Pixabay

Jednotlivé názvy adventních nedělí, tedy železná, bronzová, stříbrná a zlatá ale nemají žádnou souvislost a nic společného s církevním rokem nebo tradicemi, které jsou s tímto časem spojené. Je to jen obchodní marketing. My dnes uctíváme tradice především věnci se svíčkami, které zapalujeme postupně.  Měl by být ve tvaru kruhu, protože symbolizuje věčnost a jednotu. Svíčky i dekorace volíme tak, aby byly příjemně sladěny barvou i materiálem. Čtyři svíčky, čtyři adventní neděle. Každá z nich je symbolikou požehnání ke každé světové straně.

Vytvořme si útulné prostředí i vánoční květinou. Červená vánoční hvězda symbolizuje svojí barvou lásku. Ne nadarmo si ji zamilovala královna aztécké říše. Vybírat můžete i z jiných barev, záleží na vašem vkusu. K adventnímu času se hodí také azalka, vánoční kaktus a samozřejmě větvičky ovocných stomů, které trháme přesně na Barborku, tedy 4. prosince.

Také větvičky z ovocných stromů dáváme na Barborku do vázy. Čekáme, že nám na Štědrý den vykvete a přinese štěstí, hojnost i lásku. Jmelí má ve vánoční dekoraci své stálé místo a opodstatnění. Přináší požehnání do domu. Políbení pod ním znamená štěstí v lásce.

Vánoční svíčky můžete vybírat podle nálady, vůně i barvy, která bude ladit s vaším interiérem a kompletní výzdobou. Každopádně jejich světlo dodá místnosti teplo, je symbolem duchovna a působí mysticky.

FRoto: Pixabay

Dnes využíváme hojně i světýlek elektrických. Ty rozzáří nejen vánoční strom, ale také truhlíky za okny, stromy na zahradě, ploty i domu. Pozor však, aby příliš neblikaly, protože by více než ke zklidnění mohly přivodit nervozitu. Myslete na to, že se na ně dívají i sousedé, kterým rychlá změna barev nemusí být příjemná.

Do domu přinášíme také smrkové, jedlové nebo borovicové větve. Nejen, že krásně provoní místnost, ale s vánočními ozdobami, perníčky navodí tu správnou adventní náladu.

Foto: Pixabay

I pálení purpury a vonných františků má své kouzlo i důvod, který sahá až do pradávných časů. Právě františky se se vykuřovaly a očišťovaly příbytky na přelomu starého a nového roku. A to proto, aby se to špatné nechalo minulosti.

Při výzdobě nezapomeňte ani na jmelí. Roste vysoko na stromech, proto bylo symbolem daru z nebes. Je to rostlina druidů a její uctívání sahá hluboko do historie. Vybírat můžeme zelené, barevné, stříbrné či pozlacené větvičky. Sami je však nekupujte, protože právě darování těchto kuliček v sobě skrývá lásku, hojnost i energii, kterou tak přinášíte obdarovanému.

Foto: Pixabay

Nezapomeňte také na šálek čaje se skořicí, svařené víno, kořeněnou zimní kávu a samozřejmě i domácí vánoční cukroví, které provoní váš domov. Především ale vneste do svých domovů příjemnou atmosféru. Advent začíná každý rok čtvrtou neděli před Štědrým dnem. Letošní první adventní neděle vychází na na 28. listopadu. Štedrý den na pátek 24. prosince.

0