9 úspěšných rad jak vyzrát na chřipku a nachlazení

Jana Černá

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přichází období, kdy nás opět trápí chřipka, zánět nosohltanu i horních cest dýchacích. Přinášíme vám 9 rad, jak tyto stavy minimalizovat nebo se nemoci úplně vyhnout.

Základní podmínka

Základní podmínkou účinné prevence je zdravý a otužilý organismus. Existuje známý fakt, že žádné bakterie, žádné viry nemohou proniknout do ideálně zdravého organismu nebo jsou v něm rychle potlačeny. Farmaceutický průmysl sice každý rok vydává obrovské výdaje na reklamu očkování proti chřipce, ale očkování přináší rizika a přitom existují metody, jak se chránit i bez chemických přípravků.

Ke zdravému a odolnému organismu vede cesta následujícími kroky:

1. Hýbejte se!

Dopřávejte si pravidelnou fyzickou aktivitu a ani v zimě nezapomínejte na sport. Zvyšuje se nejen vaše kondice, ale i obranyschopnost vašeho těla. Nebaví-li vás cvičení ve fitku ani doma, vyražte každý den před spaním na procházku. Důležité je hýbat se. Choďte nejlépe všude pěšky.

2. Zklidněte se!

Stres a přetížení oslabují obranyschopnost organismu a zvou tak zrádné viry na návštěvu do našeho těla. Lidé vystavení stálé zátěži jsou dvakrát náchylnější ke chřipce a chorobám horních cest dýchacích. Zkuste si proto i v časově nabitém programu najít alespoň 15-30 minut denně na relaxaci. Dělejte cokoli, co vám udělá radost a co přispěje k vaší duševní pohodě. Stres se nejlépe zahání smíchem. Klidně se zasmějte žertům, zatancujte si anebo si třeba pískejte do rytmu pěkné písničky. Veselá mysl – půl zdraví. Od lidí, kteří kolem sebe šíří melancholii a špatnou náladu, se raději držte dál. Udržujte svoje emoce pod kontrolou. Nalaďte sami sebe tak, aby se váš organismus po každé práci spojené s napětím automaticky uvolnil. Meditujte,. Vytvořte si pozitivní postoj k životu a k sobě samým.

3. Dýchejte!

Zhluboka dýchejte. Při hlubokém dýchání se krev očistí od kysličníku uhličitého a nasytí se kyslíkem, který se dále dostane do všech částí těla, ke každé buňce vašeho organismu. Dodržujte správné dýchání formou dechových cvičení a volných metod hlubokého dýchání. Nekuřte.

4. Otužujte se!

Každý den se koupejte nebo sprchujte střídavě v teplé i studené vodě – tzv. Kontrastní sprchování. Choďte plavat. Navštěvujte pravidelně saunu. Polévejte se studenou vodou. Spěte při otevřených oknech.

5. Spokojte se s málem!

Uvědomte si, že jíme proto, abychom žili, nežijeme proto, abychom jedli. Většina lidí se chová ke svému zažívacímu traktu jako k nějaké troubě, kam se jídlo nahází horem a odpadky vypustí spodem. Hoď tam, co chceš, všechno se spálí. V důsledku tohoto mylného přístupu jíme příliš mnoho, což vyvolává zahnívání ve střevech a intoxikaci krve. Přílišná konzumace bílé mouky, rafinovaného cukru, mléčných výrobků a soli způsobuje nadbytek kyselin v krvi a neustálé kvašení uhlovodanů v žaludku. Pokud jste „stláskali“ více jídel dohromady, pak vám tato potrava, nebo spíše otrava, hnije v zažívacím traktu 48 hodin, při zácpě i déle. Zbytky potravy se ukládají v tkáních ve formě tuku, zatímco část jídla zůstává nestrávena v organismu, rozkládá se ve střevech a vytváří toxiny a hleny, jedovaté látky, zdroj veškerých nemocí. Pokud se špatně stravujeme, přecpávámé své žaludky a střeva vším na co máme právě chuť, můžeme si jen stěží zachovat zdravé tělo.

6. Přijměte zodpovědnost za svoje zdraví!

Člověk nemá většího nepřítele než sám sebe. Buďte k sobě konstruktivní a nelžete si. Jste to vy, kdo je pánem nad svým tělem. Šetřete si energii. Nepřeceňujte své síly. Dejte si pozor na vlastní temperament. Vyhýbejte se hádkám. Častěji se usmívejte. Vyvarujte se negativních emocí a nepřipouštějte si vtíravé myšlenky. Neznepokojujte se zbytečně. Sobě můžete pomoci jen a jen vy sami. Milióny lidí žijí v rozporu i sami se sebou. Poddávají se svým slabostem. Úspěch a bohatství jsou dobré věci, ale je nutné, abyste se uměli radovat z každého nového dne a zdánlivě obyčejných věcí kolem vás. Chce to jen více pokory a budete zdraví a šťastní.

7. Odpočívejte!

Dbejte, abyste každou noc spali osm hodin hlubokého, regeneračního spánku. Hluboký, klidný, osvěžující a omlazující spánek je nejlepší ochranou vašeho zdraví. Učte se dobře spát. Dobré spaní si však musíte zasloužit. Pokud je vaše tělo před ulehnutím ke spánku příjemně unavené a žaludek nepřetížen, vyspíte se jako mimino. Pokud však slunce vychází v pět nebo v sedm hodin a vy ležíte v posteli do devíti a naopak večer, kdy slunce zapadá v 21 hodin, ponocujete a flámujete do dvou, do tří do rána, pak jen stěží můžete čekat, že budete zdrávi. Dbejte na to, aby byl ve vaší ložnici vždy čerstvý vzduch. Neposlouchejte rádio, nedívejte se na televizi a vězte, že ani čtení před spaním není nutné.

8. Pijte hojně!

Každé ráno začněte šálkem horké vody s citronovou šťávou. Spoléhání se na alkohol, kouření a pití kávy a čaje pouze omezuje účinnost imunitního systému a tělo je pak více náchylné k onemocnění. Vaše pevné základy pitného režimu si proto postavte na pravidelném pití teplé vody s citronovou šťávou, čisté vody, čerstvých ovocných a zeleninových šťáv (bílé zelí, červená řepa, mrkev, jablko), zeleného čaje a bylinkových čajů slazených medem. Med obsahuje mnoho enzymů, minerálních látek, vitamínů a bílkovin, ale nesmíte jej zahřát nad 50 stupňů, pak své léčebné vlastnosti ztrácí. V období chřipkové epidemie popíjejte zázvorový čaj (malý kousek zázvoru nakrájet na tenké plátky, zalít vařící vodou a nechat louhovat) s medem a citrónem, šípkový čaj, lipový čaj, heřmánkovo-medový čaj, šalvěj, květ černého bezu, listy z kopřivy, či cibulový čaj. Na nachlazení si sami snadno můžete vyrobit tymiánový, cibulový, bezinkový, či rozmarýnový sirup.

9. Jezte rozumně!

Mnoho lidí rádo lenoší a přeplňuje si žaludek nevhodnými jídly, takže po letech takovýchto zlozvyků jejich tělo zcela zapomene, jak by mělo reagovat na toxické látky, jimiž si zanáší organismus při příjmu potravy a při dýchání. Při výběru jídla pro děti jsou dnešní matky silně ovlivněné televizní reklamou a propagandou v novinách a časopisech, která jim vnucuje produkty přesycené velkým množstvím rafinovaného škrobu, cukru a tuků. Než si nějaké jídlo strčíte do pusy, zastavte se a přemýšlejte! Nejdůležitější je, abyste ze svého jídelníčku vyloučili všechny nenormální a zvrácené, průmyslově vyráběné druhy potravin, které vymyslela dnešní civilizace. Důležitým ochranným faktorem je pestrá strava plná vitamínů a minerálů. Snažte se jíst co nejvíce přirozených potravin – ovoce a zeleniny, ořechů a semen. Dodržujte takový stravovací program, díky němuž si uchováte čistý organismus, nezanesený žádnými škodlivinami. Oběd byste měli vždy začínat zeleninovým salátem z bílého zelí, červené řepy a mrkve, zakapaný pomerančovou nebo citrónovou šťávou. Jedním z nejúčinnějších přírodních léků proti chřipce je křen a med. Nastrouhaný křen smícháte s medem, čímž získáte extrakt se silnými dezinfekčními účinky. Hodně vitamínu C je obsaženo v kysaném zelí, proto jeho konzumace především v podzimních a v zimních období udržuje zdravý imunitní systém. Dýňová semínka jsou obrovským přírodním zdrojem zinku, který rovněž posiluje imunitní systém. Podle lidové tradice nás před chřipkou ochrání cibulová kaše, topinky silně pomazané česnekem a bezinkové víno. Říká se, že cibule je lék na 7 neduhů, česnek na 77. Česnek je prostě univerzální lék s antibiotickým účinkem. Lepší než všechny injekce proti chřipce působí preventivně výluh z česneku a citrónu, který pijete před nástupem epidemie. Nastrouháte na jemném struhadle dvě hlavičky česneku a dva citróny, z nich odstraníte jadérka. Kašičku zalijete 1 litrem vařící vody a tři dny necháte louhovat na temném místě při pokojové teplotě. Výluh uložíte do ledničky a užíváte denně 1 lžíci na lačno. Při začínající chřipce a rýmě užíváte kromě česneku 1 lžíci z cibule s medem nebo lžičku rozmačkaného česneku s medem. Účinek je jistý. Jedno důležité upozornění: Lidé trpící onemocněním ledvin nesmějí česnek užívat vůbec! Česnek by neměli užívat ani těhotné ženy a lidé trpící epilepsií.

Co dělat, když si vás nemoc stejně našla a snaží se vás skolit?

V boji s chřipkou dosáhnete nejlepšího účinku, pokud při prvních příznacích nachlazení zahájíte ozdravné hladovění s pitím většího množství horké vody s trochou medu a citronové šťávy, nic víc! Příroda ví sama nejlépe, co dělat. Měli byste jen spát v ložnici plné čistého vzduchu, odpočívat a dávat pozor, abyste zbytečně neplýtvali energií. Žádná televize! V případě, že cítíte škrábání v krku, dejte si na noc Priessnitzův obklad na krk (vlhký bavlněný kapesník, igelitový pytlík, suchý šátek). Doporučuje se 48 hodinový půst nebo jíst pouze velmi lehká jídla (ovoce či zeleninu), pití velkého množství teplých tekutin a klid na lůžku. Žádné mléčné výrobky!

Podtrženo, sečteno:

Snažme se zachovat si zdravý rozum, pozitivní přístup a hlavně optimismus! Pravidelně provádět očistu těla, ducha, zdravě jíst, nehonit se za majetkem, nepoddávat se každé hloupé reklamě, zejména té, která vám vnucuje nějakou „stoprocentně účinnou“ pomoc. Je až směšné, že v dnešní době se vyrábějí léky na vše a proti všemu, a ve své podstatě vlastně proti všem. Kdo bude výše uvedené zásady dodržovat, měla by se mu chřipka vyhnout nebo by aspoň neměla mít tak těžký průběh! Těmito zbraněmi na chřipku i veškeré ostatní nemoci zajisté vyzrajete. To, jak jsme duševně naladěni, jaké příkazy vydáváme, má obrovský význam pro vznik a léčení nemocí. Pokud člověk opravdu onemocní, musí se správně psychologicky naladit. Musí léčit své tělo a ne nemoc. To je základ celé životní podstaty. Jakou cestou se vydáte vy záleží jen a jen na vás. Vydáte-li se cestou nemoci nebo cestou zdraví … svůj život máte ve svých rukou teď a tady.

0