Znáte pravděpodobnou podobu sv. Václava?

Jan Čížek

podobizna sv. Václava | Foto: Alena Šulcová
Facebook
Twitter
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Na Pražském hradě probíhá výstava královských korunovačních klenotů, která je pro obrovský zájem prodloužena, takže zájemci ji mohou navštívit i v neděli, a to od 14.30 do 21.00 hodin. Dále pak v pondělí 23. ledna a v úterý 24. ledna v prodlouženém čase od 8.00 do 18.00 hodin. Výstava je zdarma. Ke zhlédnutí je ve svatovítské katedrále vystaveno nejen korunovační roucho, v Gočárově vitríně svatováclavský meč, královské jablko, ostatkový kříž, královské žezlo a svatováclavská koruna. Ale v kapli sv. Kříže také lebka svatého Václava.

Korunovační roucho | Foto: Alena Šulcová

Dodnes není jasné, jak ale svatý Václav přesně vypadal. Jeho podobu v roce 2022 nakreslil malíř Pavel Dovrský, který se dlouhodobě zabývá vědeckou ilustrací. Proslavil se zvláště kresebnými rekonstrukcemi podob hominidů a pravěkých lidí. Východiskem kresebné rekonstrukce je Václavova lebka a antropologický výzkum prof. Jindřicha Matiegky v letech 1862 až 1941. Lebku sv. Václava si návštěvníci svatovítské katedrály můžou prohlédnout v  kapli svatého Kříže.

 

Královské žezlo |Foto: se souhlasem České televize

Velmi zajímavou studií prošel trn z údajné Ježíšovy koruny, o kterém velmi poutavě hovořil šéf hradních památkářů. Podle Kroupy je dutina Kristovy trnové koruny dutá. „Zkoumala se kamej na křížku, a to v roce 2003 a pomocí přenosného rentgenu bylo zjištěno, že další dutina je ve dně kříže,“ dodal Petr Kroupa.

0
Přidat na Seznam.cz