Už z hor zní zvon. Symbolika v chrámu při loučení s Karlem Gottem

Autor: Alka Hájková

Karel Gott | Foto: Supraphon.a.s.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Zádušní mše se konala v chrámu sv. Víta v sobotu od 11 hodin a trvala více jak hodinu a půl. Nejen osobnosti, ale také široká veřejnost vzdala zpěvákovi poslední hold. Rakev s ostatky pana Gotta doprovázela na konci mši píseň Už z hor zní zvon. král králů nám byl dán.

Od brzkého dopoledne se zaplňoval chrám sv. Víta hosty, kteří byli pozváni na poslední rozloučení s Mistrem. Karel Gott byl znám tím, že byl nejen velký profesionál, měl rád věci pod kontrolou: „Vždy jsem po sobě zanechával dobrý dojem. A to mě velmi těší. S tímto pocitem se mi hezky žije a mohu se dívat lidem do očí. Ten dobrý dojem se vždy snažím zachovat“. Sdělil zpěvák v rozhovoru do knihy O umění vycházet s lidmi. Právě na toto Karel Gott velmi pečlivě dbal.

Brožurka | Foto: Alka Hájková

Zpěvák v posledních dnech nejen rekapituloval svůj život, ale napsal si scénář své poslední cesty, ve kterém nechyběl ani seznam lidí, které si přál mít na zádušní mši v chrámu sv. Víta. Přátelé, kamarády, kolegy, se kterými Gotta pojili silné vazby. Někteří smuteční hosté přinášeli do chrámu květiny, aby alespoň takto uctili zpěvákovu památku, neboť poklonit se před rakví bylo rodinnou zakázáno. A tak stejně jako na koncertech, také tady, v chrámu sv. Víta, ale i na dalších pientních místech byl umělec zasypán květinami. Na lavicích měli připravené brožurky, podle kterých se během mši mohli nejen lépe zorientovat.

Věnce, rakev s ostatky Karla Gotta | Foto: Alka Hájková

A tak se loď chrámu zaplnila stovkami lidí, které přijali toho pozvání. Mimo politických špiček, prezidenta republiky, Miloše Zemana nebo Jaroslava Kubery byli mezi nimi režiséři Jiří Adamec, Zdeněk Zelenka, zpěvák Michal David, ale také dlouholetý přítel a kolega, JUDr. František Janeček či Karel Vágner, módní návrhář Osmani Laffita, Antonín Panenka, Pavel Větrovec, Felix Slováček, Jaromír Jágr, zpívající právník Petr Pečený či Petr Salava, šéf klubu Amfora. Velmi dojemně zazněla v podání Lucie Bílé Ave Maria. Citlivý a dojemný byl proslov herečky Jiřiny Bohdalové, celoživotní kamarádky Karla Gotta. Ten ocenil při odchodu také premiér Andrej Babiš: Přál bych si od paní Bohdalové také takový“, vysekl pro VIPosobnosti.cz herečce poklonu ministr, který se právě zdravil s dalším ze smutečních hostů, Michalem Davidem. Naopak Dagmar Havlová nebo Jiří Bartoška, kteří pronesli smuteční řeč, se slzám ubránili. Bývalá první dáma chrám opouštěla s lehkým úsměvem na tváři., Bartoška s výrazem v tváři zcela bez emocí, jen herecká role.

Odchod Karla Gotta byl a je pro ty, co ho milovali, obdivovali nebo adorovali velmi těžký. Náročné byly také organizační přípravy při a během rozloučení s Naším Karlem zvládl Úřad vlády, Policie, Pražský hrad a všichni ostatní, kteří se na tomto nelehkém úkolu podíleli perfektně. Nejen Praha Česká republika se zastavila, aby zpěváka uctila se všemi náležitostmi, jak se patří. Bylo dojímavé vidět, jak se dokáží lidé semknout a projevit úctu.

Křesťanská píseň Amazing Grace pochází od anglikánského kněze a bývalého kapitána, sloužícího na otrokářské lodi. Zveřejněna byla v roce 1779 a hrála se především na pohřbech. Právě proto měla v chrámu při loučení s Karlem Gottem za svoji symboliku. Český text pro Karla Gotta napsal Zdeněk Borovec. Jedná se o velmi náročnou píseň, kterou zpěvák zpíval s ohromným citem, jemností, ale i profesionalitou. Na počest Mistra Karla Gotta se rozezněl také největší zvon, pojmenovaný po Zikmundovi a potlesk provázející rakev. Podle svého přání byl Karel Gott v odpoledních hodinách v Motole zpopelněn.

Na jeho počest byl tento den, sobota 12. října 2019 vyhlášena jako den smutku. Již nikdy se toto nebude opakovat, neboť král králu, který nám byl dán je nenahraditelný.

Úctu jeho památce

0