Stresu se můžeme zbavit spánkem i správnou relaxací

Autor: Jana Černá

Foto: Alena Šulcová
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Únava, problémy i nespokojenost můžou vést ke stresu. Správně relaxovat, zregenerovat organismus a nalézt cestu k sobě. K tomu nám kvalitní spánek, detox i duševní hygiena. Při cestě za odpočinkem se vyhněte negativním místům, lidem a informacím.

Stres znamená nejen fyzycké, ale i duševní přepjetí a námahu. Z toho může pramenit například naše dlouhodobá únava, podrážděnost a nespavost. Ať už jsme od přírody „sběrači“ nebo „lovci“, naše tělo nění nastaveno na dlouhodobý stres, proto nás může dovézt až na hranice našich fyzických i psychických možností, které můžou skončit totální vyčerpaností organizmu, který vystavujeme mimořádné zátěži organismu. Až 70% nemocí je způsobených právě stresem.

Abychom se jim vyhnuli, nebo je alespoň minimalizovali, měli bychom se naučit relaxovat. Možností je spousta. Základem je udělat si na sebe čas a zvážit, zda bychom měli odpočívat průběžně během roku. Tím vyvážíme své potřeby a své tělo pomalu, ale jistě nenecháme postupně zdecimovat a přivézt ho k negativním metabolickým změnám.

Jak si správně odpočinout? Nejvhodnější je začít obyčejným spánkem. Dostatek spánku je důležitý pro celkovou regeneraci organizmu. Každodennímu stresu se můžeme bránit jen za předpokladu, že se jej naučíme ignorovat a nenecháme ho působit na vnitřní orgány. Později právě jejich nemoc nám signalizuje, že s námi není něco v pořádku.

Důležitý je i pohyb, který okysličuje mozek, dodá energii a chuť do práce. Dělejte to, co vám přináší příjemné pocity, nepřetěžujte se. Najděte si čas na procházku přírodou, hezkou knihu i setkání s lidmi, kteří vás nezatíží svými problémy.

0