Před dvaceti lety odešel textař hitu Paganini, Zdeněk Borovec

Zdeněk Borovec | Foto: Česká televize
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Textař, libretista s obrovským talentem i šarmem, Zdeněk Borovec opustil umělecký svět přesně 18. února 2001. Z jeho pera pochází nezapomenutelné texty, kterým vdechli život špičkový umělci a dodnes patří k uměleckým skvostům.

Kdo by neznal hloubavé texty, Kam tenkrát šel, můj bratr Jan, Hrátky s láskou, Když jsem já byl tenkrát kluk či Už zhor zní zvon, píseň, která v podání Karla Gotta zazněla ve svatovítské katedrále a doprovázela Mistra na jeho poslední cestě. „Znamenal pro mě neuvěřitelný kus mého života, spolupracovali jsme spolu od roku 1964. Patřil k absolutní špičce. Byl básníkem, romantikem, ale dokonale ovládal i hitový slogan. Proto jsem ho oslovoval ve chvílích, kdy mi opravdu na něčem záleželo. Jeho texty byly totiž zárukou kvality ve všech směrech,“ řekl tehdy pro ČTK přítel textaře, Karel Gott.

Také pro Karla Zicha se text písně Máš chuť majoránky stala romantickým hitem stejně jako písně dalších interpretů s textem Zdeňka Borovce se dlouhou dobu drželi na prvních příčkách hitparád. Textař psal úspěšné texty také pro Jiřího Korna čiHanku Zagorovou.

Zdeněk Borovec nejčastěji spoluracoval s Karlem Svobodou. Byl spoluautorem scénáře, autorem libreta hitmekarova velmi úspěšného muzikálu Drácula. Tento bohem nadaný textař opustil tento svět uprostřed spolupráce nad muzikálem Michala Davida Kleopatra. Pro zajímavost byl Zdeněk Borovec spolužákem neméně úspěšného člověka, režiséra Miloše Formana. Jeho texty jsou neopakovatelné, mají příběh a z médiíí je slýcháme dodnes.

Přpomeňme si jednu z nich:

Autor: Alena Hájková