Mikka Hakkinen navštívil Prahu, aby udělal radost fanouškům F1

Jan Čížek

Mikka Hakkinen | Foto: Jaroslav Haurer
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Říká se mu Létající Fin a je legenda. Dvojnásobný mistr světa v závodech formule F1 znají ho snad všichni. Nyní Mikka Häkkinen přijel do Prahy jen proto, aby pokřtil ojedinělou knihu F1 Greats, ve které se poprvé objeví všichni mistři světa formule 1 pohromadě. Zároveň představil i kalendář z dílny výtvarníka Jiřího Rameše se svým portrétem.

„Kniha je naprosto úžasná. Fotky, které tam jsou, vyžadují velký talent a lásku. To, že se to všechno tak dobře zvládlo, je hlavně o týmové práci a skvělém nápadu,“ prohlásil spokojený Häkkinen. „S Mikkou se znám celou jeho kariéru a udělal jsem spoustu fotek, i když někdy to bylo těžké, protože byl příliš rychlý a já ho musel nahánět na trati,“ usmíval se fotograf Rainer Schlegelmilch. „Kniha F1 Greats je naprosto výjimečná myslím, že je to skvělý vánoční dárek pro všechny, kdo mají motosport rádi,“ dodal.

 

 

Na začátku stál nápad se zlatými investičními mincemi. Ve chvíli, kdy Jaromír Jágr vydal vlastní padesátikorunu, napadlo bývalého automobilového závodníka a podnikatele Antonína Charouze z firmy Motorsport Legends, že by vlastní mince vytvořil i legendárním závodníkům formule F1. „Budou to opravdová platidla republiky Samoa. Můžete jít do banky a zaplatit s nimi,“ vysvětluje. Razí se ze zlata a stříbra. „Budeme mít celkem dvanáct druhů. Nejmenší má půl gramu, největší tvoří deset kilo zlata,“ dodává. Výroba se ale pozdržela, protože zemřela královna Alžběta II., která měla být na druhé straně mince.  „V Anglii mají zákon, že když umře panovník, musí se všechny peníze do dvou let vyměnit, takže jsme museli dělat všechno znovu,“ vysvětluje. Proto ji nyní musí nahradit král Karel III. Mince tak budou k dispozici až během příštího roku.

Foto: Motosport

 

 

„Když jsem poznal, že mince budou trvat dlouho a lidé už je chtějí, řekl jsem si, že musím vymyslet něco dalšího. Takže mě napadla kniha a kalendáře,“ líčí Antonín Charouz. Když si prohlížel staré materiály o formuli, zjistil, že neexistuje žádná publikace, kde by byli pohromadě všichni mistři světa. „Bylo to v květnu. Na internetu jsem si našel fotografa Rainera Schlegelmilcha, kterému jsem zavolal. Ze začátku se se mnou ani nechtěl bavit, nakonec jsme se sešli koncem května při formuli v Barceloně a plácli jsme si,“ vysvětluje Charouz. Kniha o celkovém počtu 528 stran vznikla v rekordním čase, v druhé polovině listopadu už byla na světě. Je dvoujazyčná, v angličtině a němčině, navíc každý text je vždy v rodném jazyce závodníka. Počítá se s nákladem 50 000 kusů, jde o originální číslovanou edici.

 

Spolu s knihou vznikl i speciální nástěnný kalendář pro rok 2023. Najdete zde dvanáct mistrů světa Formule 1 nikoliv na fotografiích, ale z dílny známého výtvarníka Jiřího Rameše, který patří mezi absolutní špičku, pokud jde o „automobilový sport v obrazech“. Nechybí zde Michael Schumacher, Ayrton Senna, Emerson Fittipaldi a samozřejmě Mikka Häkkinen. Pro rok 2023 byl vydán také menší nástěnný kalendář a stolní kalendář složený z fotografií mistrů F1.

0