Jak se vrátit s adventním časem do dětství?

Autor: Alena Hájková

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Města se začínají pomalu oblékat do sváteční vánoční výzdoby, aby se na první adventní neděli svátečně rozsvítila. Ta letos připadá na 28. listopadu. Také naše domovy za chvíli provoní jehličí, cukroví, ale především láska. Co nám přinese pohodu a úžasnou předvánoční atmosféru?

Foto: Pixabay

Advent, Mikuláš i Vánoce. Čas, na který se nejvíce těší děti. Očekávají mikulášskou nadílku i dárečky, které jim o pár týdnů později nadělí pod stromeček Ježíšek. Právě tento čas by nás měl přimět ke zklidnění, rozjímání, ale také přemýšlení nad pravými hodnotami našeho života. Naučili jsme se dávat spoustu dárků, někteří z nás se kvůli nim i zadlužují. To nejcennější, co ale můžeme svým blízkým věnovat, to jsme my a náš čas. Posedět při adventní svíčce s rodinou, knihou v ruce, zapomenout na stres, shon, a tím se naladit na příjemné energie.

Foto: Pixabay

Zastavme se v tomto nevlídném čase a shonu. Zamysleme se, jak sobě i svému okolí zútulnit tyto chvíle. Důležité je to právě v této době, protože je pro nás velmi těžká, vyčerpávající a nutí nás do nekomfortních řešení. Využijme nastávajícího času k nalezení vnitřního klidu a rovnováhy. Bez pohody z adventu a vánočních svátků mít radost nebudeme ani my, ani naši nejbližší. Shon v obchodních domech, křik na děti nám tyto svátky otráví stejně, jako pozdější vzpomínky na dětství. Domov,to jsou ty pravé Vánoce.

 

 

Foto: Pixabay

Přinášíme vám pár tipů, jak si zpříjemnit adventní čas

 

První, co dáváme na stůl, věšíme na dveře, je adventní věnec. Měl by být ve tvaru kruhu, protože symbolizuje věčnost. Svíčky i dekorace volíme tak, aby byly příjemně sladěny barvou i materiálem. Věnec představuje věčnost a jednotu. Čtyři svíčky, čtyři adventní neděle. Je symbolikou požehnání ke každé světové straně.

Foto: Pixabay

Vytvořme si útulné prostředí vánoční květinou. Červená vánoční hvězda symbolizuje svojí barvou lásku. Ne nadarmo si ji zamilovala královna aztécké říše. Vybírat můžete i z jiných barev, záleží na vašem vkusu. K adventnímu času se hodí také azalka, vánoční kaktus a samozřejmě větvičky ovocných stomů, které trháme přesně na Barborku, tedy 4. prosince.

Také vánoční svíčky můžete vybírat podle nálady, vůně i barvy, která bude ladit s vaším interiérem. Každopádně jejich světlo dodá místnosti teplo, je symbolem duchovna a působí mysticky.

FRoto: Pixabay

Dnes využíváme hojně i světýlek elektrických. Ty rozzáří nejen vánoční strom, ale také truhlíky za okny, stromy na zahradě, ploty i domu. Pozor však, aby příliš neblikaly, protože by více než ke zklidnění mohly přivodit nervozitu. Myslete na to, že se na ně dívají i sousedé, kterým rychlá změna barev nemusí být příjemná.

Do domu přinášíme také smrkové, jedlové nebo borovicové větve. Nejen, že krásně provoní místnost, ale s vánočními ozdobami, perníčky navodí tu správnou adventní náladu.

Foto: Pixabay

I pálení purpury a vonných františků má své kouzlo i důvod, který sahá až do pradávných časů. Právě františky se se vykuřovaly a očišťovaly příbytky na přelomu starého a nového roku. A to proto, aby se to špatné nechalo minulosti.

Při výzdobě nezapomeňte ani na jmelí. Roste vysoko na stromech, proto bylo symbolem daru z nebes. Je to rostlina druidů a její uctívání sahá hluboko do historie. Vybírat můžeme zelené, barevné, stříbrné či pozlacené větvičky. Sami je však nekupujte, protože právě darování těchto kuliček v sobě skrývá lásku, hojnost i energii, kterou tak přinášíte obdarovanému.

Foto: Pixabay

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv výzdobu, nezapomeňte na šálek čaje se skořicí, svařené víno, kořeněnou zimní kávu a samozřejmě i domácí vánoční cukroví, které provoní váš domov.  Především ale vneste do svých domovů příjemnou atmosféru. Společně s poslechem koled vám začnou ty nekrásnější svátky v roce.

0