Gump. Dojemný příběh psa, který naučil lidi žít

Autor: Alena Hájková

Gump a Bolek Polívka | Foto: Bioscop
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Vynikající film zpracovaný na motivy knihy Filipa Rožka. Dojemný příběh o lásce, krutosti, psí i lidské duši právě přichází do kin. Kudy se bude ubírat a jak dopadne vztah mezi Bolkem Polívkou a psem?

Citlivě zpracované téma vztahu psa k člověku. To je rodinný film režiséra F.A. Brabce. Velmi nevšední zpracování příběhu o světě viděném očima toulavého psa Gumpa. O světě, o kterém mnoho z nás moc neví. O tom, jak nás vidí zvířata, ale i  jak je ten náš svět pro ně důležitý. Ten svět, který jim dává domov, sílu, naději, ale také bolest. Dobrodružný příběh skutečných psích hrdinů a lidí kolem nich. Jaké příklady vedou děti ke krutosti a necitlivému přístupu ke zvířatům? I to je jedním z témat.

režisér F.A.Brabec | Foto: Alena Šulcová

Příběh se odehrává v netradičním prostředí, ve kterém je místo pro lásku a porozumění. Ale také na místech, kde převládá bezcitnost, pragmatičnost a zloba. Právě postava Bolka Polívky je pro filmového Gumpa stěžejním lidským partnerem. „Od dětství mám psy rád. Nedávno se mě někdo ptal: „Kolik je ti roků, Bolku?“ A já jsem odpověděl: „Táhne mi na pátýho boxera.“ Můj první pes byl německý ohař, a pak jsem měl ty boxery. Vladimír má boxery a můj bratr, který byl o osmnáct let starší, měl taky boxery. My jsme takoví boxeráři, ale sem tam se nám do toho vloudí taky nějaký kříženec. Nějakou dobu jsem měl i australského ovčáka,“ popisuje svůj vztah k čtyřnohým miláčkům herec.

Bolek Polívka, Eva Holubová | Foto: Bioscop

Bolek Polívka našel díky Gumpovi nový rozměr života. Pes přivedl svého páníčka do světa, o kterém se mu dříve ani nesnilo. Změnil mu životní hodnoty. Jejich pomoc byla vzájemná. Jsme také tak citlivý jako psi? Proč nás potřebují?  Co všechno bude muset ve filmu pes i jeho pán vydržet a jak to dopadne? Na to už diváci najdou odpověď v kinech. 

Richard Krajčo | Foto: Bioscop

Ve filmu hrají kromě psích hrdinů hvězdy: Boleslav Polívka, Eva Holubová, Ivana Chýlková, Karel Roden, Richard Krajčo, Patricie Pagáčová, Marek Taclík, Zbigniew Czendlik, a další. Hlas Gumpovi propůjčil herec Ivan Trojan.

0