Virtuózní pianista Emil Viklický oslaví narozeniny a odletí do Japonska

Vladan Drvota

Emil Viklický v Japonsku | Foto: Lukáš Kadeřábek
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Pianista, skladatel i aranžér Emil Viklický obohatil českou i světovou jazzovou scénu svou originální tvorbou a virtuózní hrou. Ve čtvrtek 23. listopadu 2023 oslaví 75. narozeniny a Supraphon k této příležitosti vydává jubilejní reedici alba z roku 1991 Za horama, za lesama… .

Remasterovaná nahrávka vyjde na LP, CD i digitálně již v pátek 3. listopadu. Viklický nahrál album v triu s kontrabasistou Františkem Uhlířem a bubeníkem Cyrilem Zeleňákem a navíc s výraznými hosty – s houslistou Jiřím Pavlicou, cimbalistou Milanem Malinou, saxofonistou Františkem Kopem a se zpěvačkami Ivou Bittovou a Věrou Domincovou. Album tvoří osm původních folklorních předloh a dvě Viklického autorské kompozice.

Emil Viklický získal v roce 1974 cenu za nejlepšího sólistu na Československém amatérském jazzovém festivalu a stal se členem souboru SHQ Karla Velebného. V roce 1977 obdržel stipendium na studium kompozice a aranžování u Herba Pomeroye na Berklee College of Music v Bostonu. V roce 1985 vyhrál druhou cenu v soutěži konzervatoře v Monaku za svou skladbu Cacharel. V letech 1991 až 1995 byl prezidentem České jazzové společnosti a od roku 1994 spolupracuje s ansámblem Ad lib Moravia, který kombinuje prvky moravské lidové hudby, moderního jazzu a současné vážné hudby. Viklický je autorem tří oper: Faidra, Oráč a smrt a Máchův deník aneb Hynku, jak si to představuješ?. Nahrál více než třicet alb jako leader nebo spoluautor – pro Supraphon například Okno & Dveře, V Holomóci městě, Klávesová konkláva s Karlem Růžičkou či Together – Spolu s Jamesem Williamsem.

Album Za horama, za lesama… nahrál Viklický v roce 1989 a kvůli překotným společenským událostem se jeho vydání posunulo až do roku 1991. Nahrávka však zůstala velmi čerstvá, inspirovaná a inspirující, což jasně dokazuje letošní CD/LP reedice se vzpomínkovými texty a s fotografiemi.

 

 

 

Emil Viklický na realizaci alba zavzpomínal: „Jiří Pavlica mě v roce 1988 pozval na hrad Buchlov, abych si zahrál s jeho Hradišťanem. Dobytí hradu Buchlov jsem provedl starým žigulíkem. Přivezl jsem Fender Rhodes až úplně na nádvoří hradu. Jak jsem slyšel Věru Domincovou zpívat píseň Jedna sestra bratra měla, věděl jsem, že musím natočit jazzovou verzi této písně. A s Ivou Bittovou se známe dlouho. Píseň pro album Za horama, za lesama…  jsme nahráli na první dobrou.“

Ve dnech 2. až 4. listopadu 2023 vystoupí Emil Viklický v rámci Czech Festival Tokyo v Tamagawa Rise Hall. „Těším se na svoji již pátou návštěvu Japonska, kam odlétám v neděli 29. října. Mám tam natočená tři alba, z nichž nahrávka Kafka on the Shore dostala dokonce cenu Mitsubishi za nejlepší zvukovou nahrávku roku 2011. A za zmínku stojí, že na moje koncerty v Tokiu pravidelně chodí slavný spisovatel Haruki Murakami,“ dodává Viklický.

Supraphon

0