S pacienty si rozumím, říká plastický chirurg Libor Kment

MUDr. Libor Kment | Foto: archiv klinika ESTHÉ
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Žák svého učitele a kolegy doc. MUDr. Jana Měšťáka, plastický chirurg, MUDr. Libor Kment, patří dnes u nás k největším odborníkům v oboru plastické chirurgie. Odkud čerpá energii, proč miluje adrenalin a jaké má tento sympatický lékař další plány v medicíně, se dočtete exkluzivně v rozhovoru pro VIPosobnosti.cz.

Pane doktore Kmente, vy pracujete v prestižní, renomované plastické klinice ESTHÉ společně s doc. MUDr. Janem Měšťákem, který ji nejen vybudoval, ale také byl již v dobách vašich studií na fakultě medicíny vaším lékařským guru. Jaké jsou vaše pracovní vztahy dnes?

Měl jsem to štěstí, že jsem pana docenta potkal hned na začátku druhého ročníku medicíny. Poslala mě za ním moje skvělá asistentka na anatomii, paní doktorka Doubková s tím, že bychom si mohli rozumět, a protože věděla, že se chci věnovat chirurgii nebo plastické chirurgii. Pan docent Měšťák byl vždy k medikům neuvěřitelně vstřícný. Navzdory zvyklostem mi dovolil už v takovémto nízkém ročníku docházet na kliniku plastické chirurgie na Vinohrady a velice brzy mně také umožnil, abych jemu i dalším kolegům asistoval při operacích. Tuto nemocnici, ale i jiná pracoviště, jsem tak navštěvoval celá studia. V kontaktu jsme spolu byli ale i později, a to během mé několikaleté praxe na chirurgickém oddělení v Kadani. Po atestaci z chirurgie mi pan docent nabídl místo na klinice plastické chirurgie v Nemocnici na Bulovce, kde s ním pracuji dosud, a už mnoho let jsme i kolegové a partneři na soukromé klinice Esthé.

Patříte ke špičce plastických chirurgů. Co vás na tomto oboru zaujalo?

Obor plastické chirurgie je, ač se to nezdá, velmi široký. Zaujalo mě na něm asi úplně všechno a líbilo by se mi věnovat se kterékoliv jeho užší specializaci. Plastika je především o operování, což mě velmi baví. Úžasné na naší práci je, že většinou výsledek vidíme ihned anebo velmi brzy. Také se o plastice říká, že je to psychochirurgie. Je hodně o komunikaci s pacientem a o porozumění jeho přáním a potřebám, a to mě také velmi na naší práci baví a naplňuje, byť to není vždy úplně jednoduché.

Říkáte, že rozhovor s pacientem není vždy lehký. Pokud se vaše názory úplně neshodují, podaří se vám zůstat vždycky v profesionální rovině, nadhledu, nebo jsou situace, kdy řeknete jasně, nekompromisně svůj názor?

Já myslím, že si většinou s pacienty porozumím. Vždy si vyslechnu jejich názor a přání, pak řeknu svůj názor, možnosti, doporučení, a když se úplně neshodujeme, snažíme se najít kompromis a rozumné řešení. Samozřejmě jsou situace, kdy jasně musím říct, že operaci neprovedu. A to v případě, kdy by hrozilo nějaké vážnější riziko nebo když například vím, že výsledek by nebyl dobrý a byl by pro mě nepřijatelný.

Jaké operace, plastiky máte nejraději a proč?

Nejraději operuji veškeré operace prsů a velice rád operuji nosy. Plastiky prsů asi proto, že mě k tomu tak trochu zavedl osud. Klinika plastické chirurgie v Nemocnici na Bulovce je současně Centrem komplexní chirurgické péče o ženy s onemocněním prsu a tak už od začátku kariéry jsem těchto zákroků prováděl velký počet a získal cenné zkušenosti. Pak také k prsům mám jako muž pozitivní vztah. A především jsou tyto operace velmi tvůrčí, rozmanité a jak už jsem zmínil, výsledek je vidět ihned. Jedná se o širokou škálu výkonů kosmetických, zdravotních anebo různé kombinace zákroků.

Operace nosů vyžadují velkou zkušenost, zručnost a představivost. Ne každý plastický chirurg je dokáže provést. Zavřená technika se provádí celá jen po hmatu a podle představivosti a na konci operace je sice budoucí výsledek dobře vidět, nos se ale poté na 2 týdny zasádruje a tak je to pak chvíle adrenalinu pro pacienta i pro zkušeného operatéra.

Mluvíte o adrenalinu. Ten máte vy ale v krvi. Stejně jako vaši kolegové, i vy máte vysportovanou postavu, příjemný outfit, což je základem nejen pro důvěryhodnost pacientů, ale také signál, že o sebe dbáte, což k vašemu oboru neodmyslitelně patří. Co vše stojí za tím, aby člověk působil příjemně, pohledně či měl i spoustu energie?

Děkuji moc J No, za hodně určitě mohou rodiče J. Sportovně působím asi proto, že sporty, které provozuji (windsurfing, surfing, vodní lyžování, zimní lyže, snowboarding…), mě kompletně ovlivňují. Jednak jsou poměrně fyzicky náročné, takže nejsem asi úplný tlusťoch a pak jsou také určitým životním stylem. Takže můj outfit je spíš sportovní než elegantní. Sport mě nabíjí obrovskou energií, a tak jsem myslím díky tomu většinou spíš uvolněný a „vysmátý“ než zaťatý protivný a nervózní… A pak je to především moje rodina a děti, díky kterým se mohu radovat 24hodin denně.

Vraťme se na chvíli k práci, která je nejen časově, ale i psychicky vyčerpávající. Musíte dbát na přesnost, skvělý výsledek. Jak sám říkáte pracovně i sportovně jste neustále v pohybu. Umíte odpočívat?

Jak jsem se už zmínil, relaxuji a nabírám síly převážně aktivně. Při sportu ze mě všechen stres spadne, a i když jdu na sportoviště s pocitem totálního vyčerpání, tak odcházím veselý a odpočinutý s čistou hlavou. To, že se člověk cítí unavený, je převážně psychická záležitost, což už jsem si mnohokrát měl možnost ověřit. Samozřejmě musí být člověk zdravý. No a relax a radost je největší s dětmi. Ale pak si musím jít aspoň večer zaběhat, protože ty občas člověka opravdu zničí.

Jste sportovec tělem i duší. Tito lidé mají trochu jiný úhlem pohledu na život. Jaký je ten váš a jaké dnes uznáváte životní hodnoty?

Dospěl jsem myslím do věku, kdy se snažím dělat vše s radostí. Snažím se, aby mě práce pokaždé bavila, a těším se z dobrých výsledků a spokojených pacientů. Užívám si dětí a rodiny. To je ta největší radost. Společně hodně cestujeme a sportujeme. A v první řadě si moc vážím zdraví a jen si přeji, abychom byli všichni v pořádku.

Na začátku rozhovoru jste mluvil o tom, co vás přivedlo k medicíně, resp. plastické chirurgii. Jste, dovolím si říct, na vrcholu své kariéry, prošel jste si mnoha zkušenostmi. Kam směřují vaše další představy a plány ?

Asi už trochu jedu v zajetých kolejích. Chtěl bych nadále pracovat ve státní nemocnici Na Bulovce a věnovat se alespoň částečně rekonstrukční chirurgii a jiným zdravotním problematikám našeho oboru. Chtěl bych se stále zdokonalovat v estetické medicíně a dělat svou práci, jak nejlépe to jde. Mám představu a přání, že postavíme novou moderní kliniku, rozšíříme náš tým a pole působnosti. To bych si moc přál.

VIZITKA:

MUDr. Libor Kment vystudoval 3. lékařskou fakultu UK. Je plastickým chirurgem na soukromé klinice ESTHÉ a na Klinice plastické chirurgie ve FN Na Bulovce. K jeho zájmům patří především cestování, sport.

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně: MUDr. Libor Kment

Autor: Alena Hájková