Řidiči už před pokutou neutečou. Její nezaplacení může zabránit v pokračování v jízdě

Jan Čížek

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přidat na Seznam.cz

Novela zákona o policii a celní správy nově umožní vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pokuty z dřívější doby. Cílem je dodržování bezpečnostních a právních předpisů.

Poslanecká sněmovna dnes, 15. září 2021, schválila ve třetím čtení novelu zákona o policii a celní správě, která nově umožní vyžadovat při silniční kontrole zaplacení dosud neuhrazené pokuty z dřívější doby. V případě, že tak řidič neučiní, mu bude možné zabránit v pokračování cesty. Návrh Ministerstva vnitra a Ministerstva financí má za cíl zvýšit bezpečnost silničního provozu a respekt k dodržování právních předpisů.

Důvodem předložení novely zákona je dlouhodobě nedostatečná vymahatelnost pravomocně uložených pokut, zejména těch za dopravní přestupky, které nebyly zaplaceny na místě a byly následně předány do tzv. dělené správy k vymožení. Podle ministra vnitra Hamáčka si tak stát zajistí lepší vymahatelnost sankcí za dopravní přestupky, vyšší míru dodržování pravidel silničního provozu, a tím zvýší bezpečnost na silnicích. V případě, že policisté a celníci při kontrole vozidla zjistí, že majitel nezaplatil dříve pravomocně uloženou pokutu dle zákona o silničním provozu, silniční dopravě nebo pozemních komunikacích, budou moci požadovat její uhrazení na místě, a to v hotovosti či platební kartou. Pokud tak provinilci neučiní, policisté a celníci získávají právo zadržet registrační značky vozidla nebo pomocí technického prostředku (tzv. botičky) zabránit odjezdu vozidla. U neuhrazených pokut za dopravní přestupky spáchané na území obce získají obdobné oprávnění i strážníci obecní policie. Materiál ještě musí schválit Senát a následně bude předložen k podpisu prezidentu republiky.

0