Proč našla Alka Hájková v Karlu Gottovi svého maharádžu?

Autor: Eva K. /Foto: archiv Alka Hájková

Alka Hájková, Mistr Karel Gott, rok 2000 | Foto: Mirek Malec
Facebook
Twitter
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

V pražském Slovenském domě se konal slavnostní křest knihy Alky Hájkové s příznačným názvem Tanec mezi Mistry. Autorka v ní poutavě vypráví nejen svůj nevšední životní příběh indické princezny, kterou kdysi adoptovali čeští diplomaté v New Delhi a která poté se svými novými rodiči vyrůstala v Praze, ale také o tom, jak se jí žilo v tehdejším Československu.

Alka s tátou v Indii
Alka s maminkou již v Československu

Ve svém životním příběhu  popisuje své zajímavé zážitky, které jí pojí společně s Mistry svého oboru – Karlem Gottem, Ladislavem Štaidlem, Janem Čenským, docentem Janem Měšťákem, plastickým chirurgem Liborem Kmentem, Pavlem Větrovcem, Václavem Vydrou a mnoha dalšími.

Jelikož autorka Alka Hájková a Karel Gott byli přátelé, v den jeho nedožitých 81. narozenin s láskou a s úctou vzpomíná na našeho legendárního zpěváka a velice vzácného člověka:

„Pro mě byl Karel nejen symbolem gentlemanství, vkusu, noblesy a laskavosti, ale především celoživotní guru a jak píši ve své knize Tanec mezi Mistry, díky svému osudu Indky žijící v Česku jsem v něm našla také svého maharádžu. Samozřejmě, že nám, pro které se stal určitým symbolem, po Karlovi zůstaly nejen krásné písně, ale jeho přítomnost, tedy energie, aura, kterou ze sebe vyzařoval a vše o čem píši, mně budou chybět stále.“

Paní Hájková, která je majitelkou společenské agentury VIP osobnosti a vydavatelkou společenského magazínu VIPosobnosti.cz, již dlouhodobě pořádá společenské akce. Jak říká, má ráda hezké, elegantní akce, příjemné prostředí navozující útulnou atmosféru, pohodu, kde se hosté cítí dobře, kde se setkávají lidé, které něco spojuje. Mají určitý přesah, něco navíc. Na jednu takovou akci paní Alka obzvlášť ráda vzpomíná:

„V květnu 2015 jsem ve Španělské synagoze uspořádala komorní koncert s názvem Pocta Paganinimu. Samotné místo je genius loci a tóny houslí mu dodaly výjimečnou atmosféru i zážitek. Koncert zahájil náš kamarád, skvělý člověk, plastický chirurg, docent Jan Měšťák. Moje pozvání přijal také kamarád a další osobnost, která nás ve světě výborně reprezentuje, Karel Gott, který byl místem i koncertem nadšený.“

O čem si tehdy povídala s Karlem Gottem?

„Hned po příchodu nám vyprávěl své velmi zajímavé postřehy. Například bedlivě sleduje, jak vznikají různá rčení. ´Dej si na to bacha´ vzniklo v dobách Bachova absolutismu, vysvětloval Gott. Po koncertě jsme si pak chvilku povídali sami. Říkala jsem mu své celoživotní pocity z jeho zpěvu, ke kterému mě přivedla právě akustika synagogy. Velmi hezky si rozumněl s mými dvěma syny, Honzíkem a Kubou, který se narodil stejně jako Karel, 14. července. Dodnes nejraději poslouchám jeho LP z roku 1969, s názvem Vánoce ve Zlaté Praze. Bylo nahráno v Týnském chrámu. Tóny, vibrace, které se jím nesou, jsou neuvěřitelně povznášející. A právě Gottův zpěv působí i na koncertech na lidi blahodárně, pozitivně. Když jsem mu tento svůj názor říkala, ptal se mě s nadsázkou, jestli už o tom někdo napsal. Odpověděla jsem, že nevím. Tak mi v legraci a skromností sobě vlastní řekl: ´Tohle tajemství si tedy necháme pro sebe´a na rozloučenou mi zazpíval valčík se slovy ´…třeba se zase někde potkáme.“ Bohužel na podzim téhož roku Karel Gott vážně onemocněl.“

Více zajímavosti se o životě Aleny Hájkové po boku Mistrů dozvíte v nové knize Tanec mezi Mistry.

https://www.zenysro.cz/blogy/vztahy-a-partnerstvi/proc-nasla-alka-hajkova-v-karlu-gottovi-sveho-maharadzu