Upřímná soustrast se nepřeje. Kolik květin se nosí a jak správně kondolovat?

Výroba a foto: Alena Šulcová
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Slova, téma, kterému bychom se raději vyhnuli. Přesto se týká každého z nás. Když se ale musí tato dvě slova vyslovit, jak s nimi zacházet, co si obléci nebo kolik květin koupit?

K etiketě, společenskému soužitím a dobrým mravům patří, jak se vypořádat se situacemi, které jsou pro nás bolestné. Touto chvíli je úmrtí. Většinou nám chybí slova. Některým proto, že neví, co v tuto těžkou chvíli říci a jak pozůstalým vyjádřit naše pocity či podporu, jiným proto, že sami tyto smutné chvíle zažili. Máme-li kolem sebe lidi, kteří utrpěli ztrátu svých blízkých a my obdržíme kondolenci či telefonickou zprávu, potom je na místě, abychom zaslali písemnou kondolenci předem vytištěnou v obálce. Posílat ji mailem, přes Facebook či SMS zprávou není nejvhodnější řešení.

Pokud ji vyjadřujeme slovem rozhodně nepoužíváme slovo “PŘEJI”. To je největší paux -paux, jakého se můžeme dopustit. Upřímná soustrast se přijímá, vyslovuje či vyjadřuje spolu s podáním ruky, zasláním kondolence, věnce či předání květiny. Tedy správně je: “Dovolte, abych vám vyjádřil, vyslovil upřímnou soustrast.”, je možné také říci: ” Přijměte, prosím, moji upřímnou soustrast. Je mi to líto.” Pokud odešel člověk, který nám byl jakkoliv blízký, je vhodné také pozůstalým aktivně pomoci se zařízením pohřbu, postaráním se o děti nebo respektováním jejich přání v této těžké chvíli.

V případě, že se nemůžeme zúčastnit pohřbu, na který jsme byli pozváni se telefonicky nebo osobně omluvíme a zašleme kondolenci. Vyjádření lítosti formou SMS je nevhodné, neosobní. Na pohřeb se v Česku většinou nosí červené nebo bílé růže. Na druhu květin nezáleží. Důležité je, abychom přinesli vždy jen SUDÝ počet, květin, a to jak ženám, tak mužům. Oblečení do smuteční místnosti a následné setkání s pozůstalými je v Česku zvykem nosit tmavé. Ženám se doporučuje tmavý kostým sukně, či kalhoty a bílou blůzu. U mužů je vhodná stejně barevná kombinace doplněná kravatou. Pokud nechceme, aby nám bylo vidět do očí, jsou vhodné tmavé brýle.

Po obřadu se koná kar, tedy pohřební hostina. Na tu jsou zváni většinou nejbližší pozůstalí. Tady se očekává několik vět, ve který se vzpomene na zemřelého, připomenou se příjemně strávené chvilky, úspěchy a poděkuji se pozůstalým za to, že se zúčastnili pohřbu a v této nelehké situaci našli sílu pomoci. Pokud je to možné, s pozůstalými se snažíme být v kontaktu i nadále. Pokud ne, rozhodně se nesnažme “vyřizovat si účty” po pohřbu. Počkejme, až se vášně a emoce alespoň trochu zklidní.

Autor: Alena Hájková