Dokument Karel. Zpěváka držela nad vodou tvořivost a touha vše dotáhnout do konce

Jan Čížek

Karel Gott Foto: Lenka Hatašová
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přidat na Seznam.cz

Jeden z nejočekávanějších filmů, dokument režisérky Olgy Malířové Špátové Karel, konečně vstoupí 7.10. 2021 do kin! Tento den vyjde i soundtrack, který zahrnuje maximum písní ve filmu obsažených a dává písničky do nových souvislostí, daných podobou životopisného dokumentu.

Smutné roky bez Karla Gotta připomíná dokument kameramana Jana Malíře a režisérky Olgy Malířové Špátové. Sedm hodin již sestříhaného výchozího materiálu se proměnilo ve dvouhodinový záznam všech pasáží zpěvákova života, se speciální pozorností věnovanou jeho posledním sezonám. Emocionálně silná obrazová výpověď je samozřejmě plná muziky. Zrodil se proto nápad nabídnout divákům vzpomínku v podobě alb 2CD/3LP, která zahrnují maximum písní obsažených ve filmu.

Charlotte Gottová s tatínkem | Foto: Karel Gott agency

Jakkoli je tam logicky využita řada songů s puncem hitu, průzkum zpěvákova života i kariéry zahrnul též mnoho skladeb jinak důležitých, nazpívaných v němčině nebo potřebně doplňujících děj filmu. Vznikl tak soubor více než 40 chronologicky seřazených tracků v obalu s grafikou filmového plakátu a s obsáhlým bookletem, naplněným historickými fotografiemi, reportážními snímky z natáčení i osobními vzpomínkami režisérky Olgy Malířové Špátové a zpěvákovy manželky Ivany. Je to cenný příspěvek do Gottovy počtem titulů ohromující diskografie. Příspěvek v souvislostech vzniku jedinečný, neporovnatelný s běžnými kompilacemi.

Karel Gott | Foto: Karel Gott agency

„Karel přistupoval k natáčení s naprostým klidem a nechal se točit i v situacích, se kterými by deset let zpátky jen těžko souhlasil. Chtěl, aby jeho příběh byl pravdivý. Ještě v průběhu září, několik týdnů před smrtí, vybíral společně s Olgou hudbu do filmu. Procházeli spolu seznam jeho skladeb a pečlivě zvažovali každou píseň. Tvořivost a touha vše dotáhnout do zdárného konce ho držely nad vodou. Záleželo mu na tom, aby film i kniha byly jeho životními díly. Aby byly zachyceny jeho úspěchy nejenom u nás, ale i v zahraničí,“ vysvětluje Ivana Gottová.

Podívejte se na ukázku: https://youtu.be/yDdbF111S6c

0