Karel Vágner prozradil, proč je rád, že žil v době Karla Gotta

Jana Černá

Mistr basů s mistrem kantilén | Foto: kniha Karel-příběhy z Trezoru
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

„Pokud vás vaše práce baví, pak je předpoklad, že ji budete dělat dobře,“ říkal Karel Gott, který hudbě a svým fanoušků zasvětil celý život. A sám byl těchto svých slov jedinečným příkladem. Tak začíná nová kniha Karel-Příběhy z Trezoru a pokračuje:

Karel Vágner s autorkou knihy Karel-Příběhy z Trezoru | Foto: František Jiráse

Jeho hlas rozechvěl koncertní sály, rozzářil oči fanoušků, roztáčel nejen gramofonové desky, ale i otevíral srdce všech, kteří Karla Gotta milovali, ať už u nás, v německy mluvících zemích, či zemích více vzdálených. Byl úžasným profesionálem, ale i člověkem, kterého ctila nejen laskavost, trpělivost, vnitřní síla či nadhled. Každý, kdo měl zpěváka rád, si sám našel přesně to, co ho k němu přitahovalo.

„Zavzpomínali jsme na Karla bez sentimentu i patosu. Nakonec on sám byl mistrem vtipů a humoru a jinak by si to ani nepřál. Vybrala jsem pro vás unikátní, velmi cenné fotografie, které jsou spontánní, je z nich cítit úcta, přátelství i nezapomenutelné chvíle s člověkem, který nám chybí…,“ vysvětluje autorka Alka Hájková. Na svého kamaráda zavzpomínal v knize Karel Vágner.

Osobnosti, které na Gotta v knize zavzpomínaly | Foto: František Jirásek

„Kdyby byla v hudební branži vysoká škola profesionalismu, je jasné, že Karel by tam dělal rektora. Často jsme si spolu vyprávěli, bylo to úžasné a dneska na to rád vzpomínám. Když jsme přijeli třeba do Jižní Ameriky nebo do některých jiných míst, kde místní obyvatelé nevěděli, o koho jde, choval se absolutně normálně jako kámoš, nad nikoho se nepovyšoval. Jednou jsme spolu byli v Chile a bydleli jsme v městě Valparaíso. To je jedno měst, které v 16. století kolonizovali Španělé. A také tam bylo patrně nejhorší zemětřesení na světě, mělo sílu 9,8 stupňů.

Kniha KAREL- Příběhy z Trezoru | Foto: Jakub Ludvík

A Valparaíso bylo téměř srovnáno se zemí. Zbylo tam pár metrů kostela, o kterém se tradovalo, že ho stavěl český architekt. A Karel si usmyslel, že tam musíme jet. Ráno si koupil drahý fotoaparát. Honza Čenský ho s ním narychlo učil zacházet, aby byl připraven. Sedli jsme do dvou velkých dodávek a odjeli jsme k tomu kostelu. Atmosféra tam byla na první pohled podivná, probíhala zrovna volební kampaň kandidátky na prezidentku. Šéf Amfory Petr Salava udělal takovou malou chybičku,“ vypráví Karel Vágner.   Jaká chyba se stala a jak se k tomu postavil Karel Gott? Více se dočtete v nové knize Karel-Příběhy s Trezoru.

„Jsem rád, že jsem žil v době karla Gotta,“ řekl pro VIPosobnosti.cz Vágner. „Karel by totiž mimozemšťan.“ V knize vypráví své příběhy také další osobnosti, které byly nedílnou součástí Gottova života.

3