Režisér Zdeněk Zelenka: Na konkurzech zažívám mnoho utrpení

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně režisér Zdeněk Zelenka

Příprava muzikálu Láska nebeská | Foto: Divadlo Broadway
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Úspěšný režisér Zdeněk Zelenka má před sebou další zajímavý projekt, muzikál Láska Nebeská. v rozhovoru pro VIPosobnosti.cz vypráví, jak obsazuje herce do jednotlivých rolí, jak se ubránit blbým nápadům různých nevzdělaných nýmandů či co čeká talentované lidi.

Pane Zelenko, vy jste přijal od producenta divadla Broadway Oldřicha Lichtenbergra nabídku napsat a režírovat muzikál Láska Nebeská. Nastíníte čtenářům magazínu VIPosobnosti.cz nač se můžou těšit?

Myslím, že čtenářům mnohé napoví podtitul Lásky nebeské – Muzikálová komedie o lásce až za hrob. Je to tedy především o lásce, celý muzikál se odehrává ve vysokoškolském prostředí, co je ale nejdůležitější, v příběhu se objeví 28 hitů Waldemara Matušky. Není to však příběh o Matuškovi, jeho písně mě pouze inspirovali k vystavění láskyplné komedie, ve které vystupuje i jeden duch.

režisér Zdeněk Zelenka | Foto: Divadlo Broadway

Podle čeho, resp. jakých kritérií jste vybíral účinkující?

Podle rolí! Každá z rolí má ve scénáři svůj přesně daný charakter, a to jak vysokoškoláci, tak postavy dospělých, mezi kterými je hlavní postavou tatínek jednoho ze studentů. Jsem rád, že role přijali herci, kteří s muzikály nemají velké zkušenosti, jako je třeba Dana Syslová, Naďa Konvalinková, Jan Čenský a mnoho dalších. Jinak je příběh zabydlen spoustou mladých lidí, jejich představitelé mi většinou hráli už v mých předchozích projektech, například v Mefistovi či Doktoru Oxovi, někteří teď hrají i v novém nastudování Rebelů v Hudebním divadle Karlín, ke kterému jsem psal nový scénář.

Jaký vy jste měl vztah k panu Matuškovi?

Pan Matuška je poněkud jiná generace, bohužel jsme se minuli, ale zrovna tak jako písně Karla Gotta, i jeho písně mě provázely celá desetiletí. Já se teď hlavně těším na setkání s paní Matuškovou, která si scénář přečetla a moc se jí líbil, říkala, že tím by se Walda určitě bavil. Tak doufejme, že ji nezklameme!

Vy jste za svůj život napsal a režíroval mnoho zajímavých děl. V čem byla některá náročná a bylo potom podle toho složité najít k postávám ty správné herce?

Já mám tu výhodu, že jsem byl po celý život rozkročený do několika tvůrčích profesí. Vemte si, že jsem za těch téměř 40 let, co pracuji v oboru, vyprávěl příběhy snad ve všech žánrech, ať to byla psychologická dramata, komedie, velké životopisné romány, divadelní muzikály, napsal a natočil jsem dokonce pár pohádek, ale také mikrokomedie, či jsem se scenáristicky, ale a režijně podílel na vzniku mnoha celovečerních filmů, jako třeba Nesmrtelná teta, Requiem pro panenku, Válka barev, Hlídač č.47, Freonový duch a dalších. Každý z těch titulů byl náročný, já myslím, že si mnozí už dnes přestali uvědomovat, že film je nesmírně složitý technický vynález, který spojuje obraz, zvuk, náročné produkční zázemí a že to celé stojí desítky miliónů korun. Jak je dnes těch titulů moc a točí je a píší i lidé, kteří k tomu nemají žádné vzdělání, tak lidé začali mít pocit, že je to všechno za hubičku a že se film dá udělat za týden. Koneckonců záznam pohřbu je natočen za půl hodiny, tak proč by se měl film, který většinou trvá hodinu a půl, tvořit přes dva roky, že…? Když se ptáte na obtížnost, tak nejtěžší vždy bylo, je a bude ubránit se blbým nápadům různých nevzdělaných nýmandů, kteří o vaší práci rozhodují.

Jak vnímáte současnou hereckou i uměleckou branži, změnila se, podle vás, v průběhu času?

Nevnímám ji nikterak výjimečně. Všechno běží, jak má. Talentovaní lidé se prosadí, netalentované vyřadí trh. Někdy. Naše doba je ale docela milosrdná v tom, že velice často uživí i ty, o které by neměl být zájem. A je to způsobeno právě tou úžasnou nadprodukcí, takže k práci se dostávají i lidé z řad kolemjdoucích. S tím ale nic nenaděláte. Já ovšem velice dbám na to, abych do svých projektů angažoval pouze šikovné a talentované lidi, protože zkoušet s netalentovanými, to je pak utrpení jak pro ně, tak pro všechny okolo. Třeba pro Lásku nebeskou jsme dělali mnoho konkursů, kde uchazeči museli předvést jak pěvecké, tak činoherní a taneční schopnosti a skromně se domnívám, že jsme poskládali skvělý soubor. Už teď se na zkoušení s nimi těším a doufám, že výkony potěší hlavně diváky! Tak držte palce, premiéra je 28.ledna 2021!

Autor: Alena Hájková