Proč byly silvestrovské pořady s Vladimírem Menšíkem nezapomenutelným zážitkem?

Jana Černá

Vladimír Menšík | Foto: kniha Tanec mezi Mistry
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Blíží se konec roku, ke kterému patří neodmyslitelně silvestrovská zábava. Pamětníci rádi vzpomínají na zábavné pořady, které se točily v časech minulých v ateliérech Kavčích hor. Dnes už jsou raritou. Mezi tehdejšími hvězdami televizní obrazovky napříč profesemi byl v hledišti například Karel Gott, Ladislav Chudík, Ladislav Štaidl, František Němec a desítky dalších osobností. Zábavným pořadem provázel oblíbený Vladimír Menšík.

Právě v těchto dnech se Česká televize k těmto oblíbeným silvestrovským zábavným pořadům vrací. „Pan režisér Ján Roháč, jak ty dobře víš, byl hlavní režisér pořadů Karel Gott ve Slaném. Právě on dokázal dát dohromady umělce všech profesí a my jsme navzájem předvedli, co umíme. Kromě toho tam byla velká legrace, bavili jsme se my jako diváci i samotní účinkující. Taky jsme se uměli smát, být vstřícným a přejícím publikem,“ zavzpomínal do nové knihy KAREL – Příběhy z Trezoru saxofonista Felix Slováček.

Vladimír Menšík a Felix Slováček | Foto: kniha Tanec mezi Mistry

Na silvestrovské pořady vzpomíná také autorka knihy Tanec mezi Mistry: „…Tady musím zmínit, že právě zábava na Silvestra měla velkou, snad až obrovskou sledovanost a úroveň. A to hned z několika důvodů. Diváci si ji tehdy oblíbili, protože pořady moderoval nezapomenutelný herec, bavič Vladimír Menšík a v hledišti seděly tehdejší hvězdy, které se střídaly i na pódiu, aby vytvořily kompaktní celek, přinášející humor a zábavu. Pro umělce a účinkující to byly časy příjemných setkání, zábavy, ale i profesionálního umu. Dát dohromady v dnešní uspěchané a ekonomicky náročné době tolik umělců, kteří mají své závazky nasmlouvané dlouho dopředu je podle ČT dnes téměř nemožné. Tyto neopakovatelné večery by pamětníci srovnávali, a proto by byl dnes takový originální úspěch již neopakovatelný. 

Slova autorky Alky Hájkové potvrdil tehdejší ředitel České televize. „Dnes už bychom takový silvestrovský pořad nikdy nenatočili. Nebyly by na ně prostředky, tolik osobností najednou bychom do jednoho prostoru nemohli přivést. Mnoho jich už mezi námi není a v tento den mají své pracovní závazky,“ dodal pro VIPosobnosti.cz Petr Dvořák.

Vladimír Menšík a Miroslav Horníček | Foto: se souhlasem Česká televize

„Tento zábavný Silvestr se v časech dávno minulých točil v televizním studiu už od konce léta. Představy se začaly rýsovat na papíře i v myslích scenáristy, režiséra a dramaturga dlouho před tím, na jaře. Bylo zapotřebí zajistit kolem tří set umělcům, což v době, kdy komunikace probíhala částečně přes pevné telefonické linky a dopisy psané v ruce či na stroji vyžadovalo velké časové úsilí. Domluvit proto přesný harmonogram a detaily bylo tehdy daleko složitější než dnes v čase internetu a mobilů. Přesto se to ale se skvělým výsledkem povedlo. Přípravy tohoto pořadu měly samozřejmě v té době také své politické zákulisí a jasný cíl, že se silvestrovský pořad musí podařit. Divákům se ale tehdy nabízel až konečný výsledek, neboť pro tehdejší režim bylo důležité, aby se lidi bavili. Co se dělo za oponou jim zůstalo přísně skryto. Z dnešního pohledu nikdo nikam nespěchal, vše bylo promyšlené a využilo se veškerých technických, časových i z dnešního pohledu štědrých finančních možností, které měla Československá televize k dispozici,“ píše Alka Hájková v knize a pokračuje:

Karel Gott v silvestrovském pořadu | Foto: kniha KAREL- Příběhy z Trezoru

„Kromě těchto neopakovatelných a nikým nenahraditelných silvestrovských pořadů měl také obrovský úspěch zábavný pořad Silvestr je za dveřmi (1974). Režíroval jej Zdeněk Podskalský, životní partner herečky Jiřiny Jiráskové. V této nejúspěšnější silvestrovské opeře účinkovali Waldemar Matuška a Karel Gott. Pro velký úspěch jej později oba znovu zpívali právě v silvestrovských pořadech uváděných konferenciérem Vladimírem Menšíkem, ale i v dalších zábavných pořadech.“

Časy, vkus, ale i osobnosti se mění. S nimi i zábavé pořady. Vladimír Menšík ale zůstává v našich srdcích dál… A s ním i jeho nezapomenutelné silvestrovské zábavné pořady, plné kultivovaného humoru. Nikoho neurážel, neponižoval, přesto nebo právě proto nás skvěle pobavil.

2