Odešel Olda Havránek. A nebyl to jen řidič Karla Gotta

Olda Havránek s Karlem Gottem | Foto: Fr. Jirásek
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Zpěvákovi Karlu Gottovi odešel v červnu roku 2017 velký kamarád, řidič Olda Havránek. Provázel ho na cestách i životem padesát let. Byl vždy přesný, obětavý, a především vůči Gottovi velmi disktrétní. Co je oba pojilo a jak na něj vzpomíná Mistr a některé VIP osobnosti?

“Včera večer jsem se dozvěděl velmi smutnou zprávu o úmrtí mého dlouholetého rodinného kamaráda a spolupracovníka Oldřicha Havránka. Jeho odchod je pro mě bolestný, prožili jsme společně na cestách krásné chvíle a zažili jsme hodně srandy. Byl to prostě společenský člověk, uměl pobavit a každý ho rád viděl. Bude mi moc chybět.”, sdělil Karel Gott na svém facebookovém profilu.

Zpěvák Karel Gott ztratil jednoho ze svých nejbližších kamarádů. Na koncerty ho dovezl Olda Havránek vždy včas a bez nehod. „Trochu nám začal vadit bodový systém“, zavzpomínal kdysi pro VIPosobnosi.cz Havránek. „Karel spěchal, aby byl vždycky všude včas, což nebylo pokaždé úplně jednoduché“. Jako Gottův řidič najezdil více jak půldruhého milionu kilometrů. Nejvíce pozornosti oba vzbudili ve stříbrném Berlingu. Gott takové auto potřeboval, protože v něm převážel nejen obleky, ale po koncertě i dary a květiny, které by se do menšího auta stěží vešly. O tom, že byl jako řidič profesionál svědčí i to, že Gotta přivezl na různé akce občas už i před zahájením a po skončení Mistr nasedl do vyhřátého a perfektně vyčištěného auta, ve kterém o rozhovory, vtipy i dobrou zábavu nikdy nebyla nouze.

Olda Havránek byl ale především zpěvákův velký kamarád a důvěrník. Byl jediný, kdo s Gottem strávil o samotě spoustu času, ale také patřil mezi ty, kterým se zpěvák svěřil se svými důvěrnostmi. Přesto, že Havránek mohl napsat o Gottovi miliony knih, svěřit se médiím, nikdy Mistra a svého chlebodárce nepodrazil. Za to si Gott velmi cenil, a tak měl nejen jeho plnou důvěru, ale dostával o zpěváka pro svá vnoučata vždy milé dárky.

„Mrzí mě, že mě Karel jednou v životě neposlechl“, postěžoval si před lety řidič. „Myslel jsem to sním tehdy dobře, ale on měl svoji hlavu“. Havránek byl také tajnou spojkou mezi zpěvákem, jeho kamarády a fanoušky. Na koncertech a akcích dostával pro zpěváka různé dary a vzkazy, které vždy korektně Gottovi předal a vše vyřídil. Oba byli v mládí také velcí šibalové, takže o zábavu a holky bylo postaráno. Havránek byl nejen skvělý řidič, ale také pianista. A to v dobách, kdy Gott zpíval v kavárně Alfa, on si vydělával peníze hrou na piano.

Úmrtí Oldy Havránka, který podlehl rakovině kostí zasáhlo i jeho kamarády a přátele. „Jemu je už lépe…, byl to fajn obyčejný, slušný člověk. Měl jsem ho rád. Zase ubyl další člověk, který mi nikdy nezapomněl gratulovat k svátku i k narozeninám“, sdělil VIPosobnostem.cz režisér Jiří Adamec. „O víkendu jsem se chtěl jet ještě za Oldou podívat, bohužel už to nestihnu“, napsal nám se zármutkem dvorní Gottův pianista, Pavel Větrovec. Smutná zpráva to byla i pro Jitku Zelenkovou, která právě v den úmrtí Havránka měla narozeniny. “Je to moc smutné, a je to bohužel život. Je mi to líto…, vzájemně jsme se měli rádi”, napsala nám paní Zelenková. Naposledy se ve společnosti objevil Olda Havránek na 75. narozeninách Karla Vágnera. “Je to nejen pro mě strašná rána”, řekl muzikant.

Olda Havránek s Petrem Kolářem a majitelkou VIPosobnosti.cz na křtu CD Karla Gotta | Foto: Fr. Jirásek

Karel Gott všechny své kamarády vždy velmi velkoryse podporoval. V roce 1997, když také na rakovinu hrtanu umíral pianista Rudolf Rokl, jezdil za ním do nemocnice a bylo znát, že jeho lidskost vůči přátelům má obrovský rozměr.

Poté, co byl zcela vyměněn management Karla Gotta se Havránek stáhl do ústraní. Přesto vždy v pátek, když jel na kontrolu do Motola „skočil“ za Gottem na Bertramku, aby mu přivezl něco dobrého na zub. Takhle si svého přítele i pána hýčkal.

Gottův řidič před šesti lety onemocněl nejprve rakovinou hrtanu. Tady se mu zpěvák stejně jako pianistovi Roklovi snažil najít nejlepší podporu, před nedávnem ale nemoc u Havránka propukla podruhé. Tentokráte zněla diagnoza rakovina kostí. Také u Karla Gotta byla před dvěma lety diagnostikována rakovina mízních uzlin.

Mistr přesto, že sám je nemocný, užívá antibiotika a má potíže s dýcháním, Oldu Havránka v pátek navštívil v sanatoriu Na Pleši u Mníšku pod Brdy, což pro něj byl před odchodem na obláčky ten největší dárek. Karel Gott, který je s ním spjatý rodinnými vztahy (Havránek se oženil s Gottovou sestřenicí Hankou), se určitě v této pro něj velmi bolestné chvíli nejprve spojí s jeho nejbližšími.

Řidič, kamarád, přítel Karla Gotta se vždy na každém koncertě, akci držel stranou, každého slušně pozdravil a poděkoval. Svým humorem dokázal pobavit, svojí laskavostí a vstřícností pohladil duše fanynek i Karla Gotta. Pamatujme si ho právě takového…

Autor: Alena Hájková