Myší expres aneb kde se vzalo označení „paštikáři“. Čedok slaví 104 let od založení

Nejstarší tuzemská cestovní kancelář slaví tento víkend už 104. výročí od svého vzniku, právě od července roku 1920 se začal psát hlavní příběh Čedoku v tuzemsku, ale i za hranicemi. Za tu dobu zaznamenal svět, turismus i sám Čedok řadu velkých změn, cestovní ruch se kompletně proměnil a cestovní kancelář byla za více než století u různých hospodářských, politických i historických událostí. Kočáry tažené koňmi a okružní jízdy autokary Praga po Staroměstském náměstí v Praze jsou už dávnou minulostí a klienty do vysněných destinací přepravují stokrát rychleji špičková proudová letadla. Co bylo ale mezitím? Připomeňte si pět zajímavostí z historie cestování i kultovní české cestovky.

Prezident Petr Pavel otevřel Lány veřejnosti a přijal lidi z regionů

Zámek Lány byl až dosud pro veřejnost uzavřen. Petr Pavel tento barokní skvost otevřel návštěvníkům, kteří si rádi prohlédnou nejen interiér, ale také přilehlý park, palmový skleník a rybník. Nachází se v obci Lány uprostřed křivoklátských lesů nedaleko Prahy  a od roku 1921 je oficiálním letním sídlem prezidentů České republiky.

Zahrát si postavy vévodů uzurpátora Fredericka a jeho vyhnaného bratra byla výzva, říká Roma Zach

Na Nejvyšším purkrabství Pražského hradu už téměř měsíc panuje čilý ruch. Diváci si tu tradičně připomínají Shakespearovu genialitu prostřednictvím jeho nesmrtelných her. První polovině července dominovala premiérová inscenace Marná lásky snaha. A zatímco letošní novinka zvedá kotvy a odjíždí potěšit diváky do regionů, její místo už v neděli 21. července převezme loni beznadějně vyprodaná komedie Jak se vám líbí.V tuhle chvíli mám pocit, že nevím vůbec nic, že jsem všechno zapomněl,“ říká s úsměvem Roman Zach, představitel dvojrole vévodů před oprašovacími zkouškami úspěšné komedie Jak se vám líbí, která se po roce vrací na Letní shakespearovské slavnosti.