Bohové hor pustili horolezeckou expedici na vrchol Nanga Parbat

Autor: Alena Hájková

Himálajská osmitisícovka | Foto: Pavel Bém
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Skupina šesti českých horolezců vystoupala v létě 2018 až na samotný vrchol pákistánské velehory Nanga Parbat. Nebezpečnou osmitisícovku se snažily zdolat po desetiletí expedice z celého světa, dosednout na její trůn se ale podařilo jen vyvoleným.

Devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat s vrcholem tyčícím se do výšky 8125 m zdolala Kinshoferovou cestou v létě 2018 česká expedice. Výpravu tvořil tým, ve kterém byli zkušení alpinisti Pavel Kořínek, Tomáš Kučera, Pavel Burda, Lukáš Dubský, Radoslav Groh. V partě byl s nimi také horolezec a bývalý primátor Prahy, Pavel Bém, který má za sebou nejen úspěšné zdolání Seven Summits, ale také nejvyšší horu světa Mount Everest, Mount Vinson, Manáslu či K2.

Po náročné aklimatizaci se expedice vydává do nejvýše položeného tábora C4, odkud chce vyrazit směrem k vrcholu Nanga Parbat. Na osmitisícovku dopadá černá noc. Oblaka, která se převalují nad ledovými velikány, ani padající sníh zatím horolezcům příliš nepřála. Trestá snad svými vrtochy tato podivně chovající se hora „opovážlivce“, kteří se chtějí přiblížit k jejímu trůnu? Avšak intuice, perfektní fyzická i psychická kondice, vůle, ale i touha porazit sama sebe, jít za hranice svých možností a spatřit Sluncem zalitá sněhová pole dál žene přemožitele velehor až k samotnému vrcholu. Nakonec se nebe přeci jen na chvíli umoudřilo, a tak pod hvězdami začal boj o himálajského velikána. Horolezci, kteří se nepoddali vrtochům osmitisícovky úspěšně stanuli 20. července 2018 dopoledne na jejím vrcholu. Bohové hor jim nakonec dopřáli opojný rozhled na majestátný řetěz himálajských velehor. Právě ten jim byl ve slunečném a mrazivém pátečním ránu první odměnou. Horolezci ale i přesto dobře věděli, že musí šetřit silami, protože je čeká dlouhá a náročná cesta dolů.

Horolezec Pavel Bém

Sluneční paprsky ukazovaly vyčerpaným horolezcům cestu z vrcholu dolů. Při slaňování se utrhla mohutná lavina a společně s valícími se kameny je nepěkně zranila. A tak se vší silou se svými cepíny a mačkami zarývali do ledu, jen aby unikli jejímu zajetí. Po dvou dnech vyčerpávajících zápasů s přírodou i se sebou dorazila šestičlenná expedice do base campu, kde si padli se slzami radosti i únavy do náruče. Na přemožitele velehory čekal odpočinek, aby nabrali sil na cestu do Islamabádu, odkud po několika dnech odletěli s pocitem úspěchu i hrdosti domů.

Zabijácká hora Nanga Parbat, je vůbec první osmitisícovkou, na kterou se pokusil člověk vystoupat. O její zdolání se v už v 1895 pokoušel neúspěšně Albert Mummery. O téměř padesát let později, v roce 1953 se to podařilo rakouskému horolezci Hermannu Buhlovi, kterému bylo po vyčerpávajícím výkonu dopřáno strávil na vrcholu jen deset minut.

Sluncem zalitý zabiják, Nanga Parbat

Rupalskou stěnou, která je s převýšením 4600 m vůbec největší stěnou na Zemi, dobyli vrchol v roce 1970 za dramatických okolností bratři Reinhold a Günther Messnerovi. Při sestupu Günthera zasypala a pohřbila lavina. Jeho bratr Reinhold výpravu přežil snad jen s pomocích místních obyvatel a po několika letech se opět už ale sám vydává na vrchol zrádné osmitisícovky. Právě „Nahá hora“ si vyžádala nejvíce obětí ze všech obávaných velehor. V nelítostném boji o zdolání vrcholu tady vyhasl nejeden život. Velkým neštěstím byl také v základním táboře v roce 2013 masakr, kdy Taliban jako akt msty za vojenské operace, vyvraždil celou mezinárodní expedici. Právě jim vzdali na své cestě čeští horolezci v červenci 2018 hold.

Foto: Nanga Parbat Czech Expedition, Pavel Bém

0