Kariéra a etiketa

Inspirace k úspěšné komunikaci, image, ale také o psaných a nepsaných pravidel společenského vystupování
Foto: Adrian Šetlík

Chcete být upřímní a jednat na rovinu? Zkuste to s taktem

Chtěli byste říct kolegovi nebo šéfovi upřímně, co si myslíte? Zvažte, jestli vám to stojí za to. Pokud jste se rozhodli, že ano, záleží na tom, jak. I neverbální komunikace vás může prozradit. Přinášíme pár tipů taktnosti v praxi.

Základů telefonování, psaní e-mailů je jen několik. Znáte je?

Komunikaci bez telefonu, ale ani mailů a dopisů si v dnešní době neumíme vůbec představit. Přesto, že díky těmto technickým vymoženostem můžeme být mezi sebou ve spojení doslova na „každém kroku“, měli bychom i tady dodržovat určitá pravidla. Pro středoškoláky je jedním z prvních „ pracovních“ kontaktů napsání aplikačního dopisu a životopisu, ve kterém chceme sdělit, nejen svoje údaje o dosaženém vzdělání, ale i důvod, proč se právě zajímáme o tuto pozici a proč jsme oslovili právě tuto firmu. I když na druhou stranu, pokud někdo hledá práci ihned po škole a nehlásí se právě na místo generálního nebo obchodního ředitele,, dá se předpokládat, že nejen, že dopis vč. CV nebude obsáhlý, ale žádostí sám rozešle třeba 30 a na každý inzerát odpovídá třeba 100 adeptů.

Víte, jak zajistit pozornost tak, aby vám druzí rádi naslouchali?

Určitě to znáte. Zajistit si pozornost ve společnosti, ale i ve škole, tak, aby vám druzí naslouchali, neskákali do řeči, či rovnou neodcházeli, je těžké. Jak být občas nepřehlédnutelní lze mnoha způsoby. Od nápadného, až vyzývavého oblečení až po různé adrenalinové, ale především zajímavé nápady a skutky.