Redaktorka
Luxusní třída, která nabízí noblesní restaurace, kavárny i obchody. To jsou pražské Příkopy. Nahlédněme do historie, která je s touto ulicí spjata a prošla mnoha proměnami. V roce 1348 zde byl vybudován příkop jako součást středověkého opevnění, který tak odděloval Staré Město od Nového Města. Vedl od Prašné brány až k bráně sv. Havla, která se nacházela v dolní části Václavského náměstí. Později však ztratil svůj význam, a tak byl zasypáván vším možným. Proto se stal se určitou dobu pouhým smetištěm.
Do tehdy 10 metrů širokého a 8 metrů hlubokého hradebního příkopu přitékala přímo z Vltavy. Po jeho naplnění se tak stal ze Starého Města uzavřený ostrov. Ulice byla roku 1760 zasypána a nesla německý název Am Graben. Protože na ní byly vysazený kaštany, které byly její ozdobou, říkalo se jí V alejích. V ulici Národní třída, která na ni navazuje byly pro změnu vysázené lípy, a tak se ji pojmenovali Lipová. Příkopy byly kdysi centrem německého kulturního a intelektuálního světa, Národní, která se původně jmenovala Ferdinandova, byla ryze ulicí českou.
V dnešní ulici Na Příkopech vznikla tehdy nádherná promenáda, po které korzovali muži v oblecích, dámy v krásných šatech a slunečníkem v ruce. Později, v letech 1839–1870, nesla po Františku Kolowratovi název Kolowratova nebo Kolowratská třída. V roce 1919 byla po vzniku samostatné Československé republiky pojmenována, repektive přeložena z původního názvu Am Graben na ulici Na Příkopech.
Zajímavostí i raritou je, že od roku 1875 zde byla postavena vůbec první trať, po které jezdily koněpřežné tramvaje. Ulice Na Příkopech vede z dnešního nám. Republiky až ke křižovatce, která se jmenuje Můstek, což byla tehdy vůbec první křižovatka v Praze, kde byla doprava na začátku 20. století řízena strážníkem.
Ulice se během staletí dočkala různých proměn. Jednou z nich byla nová dlažba. Část dlažebních kostek pocházela z rozřazených náhrobků z židovského hřbitova. Další z nich byly nové vyšší domy, které nahradily nižší historickou zástavbu. Byly zde postaveny kavárny, banky, což jí dodává na respektu a stává se tak významným finančním cestrem. Také hotely, které měly skvělou pověst hostily nejednu významnou osobnost z celého světa.
Jak židovské náhrobky napovídají, do této ulice se přištěhovala řada židovských obchodníků, kteří zde začali podnikat a tím byla tato ulice předurčena k tomu, aby se stala jednou z nejlukrativnějších, nejdražších a nejxusnějších na světě. Dnes tady najdeme značkové obchody, proslulý Slovanský dům, Českou národní banku a v neposlední řadě v areálu Kolowratových důmu soukromou kliniku estetické chirurgie.
V místech, kde na ulici Na příkopech navazuje náměstí Republiky byl postaven pražský klenot, secesní Obecní dům, který se může pochlubit neméně zajímavou historii. Více zde: Odraná brána, pozůstatek gotického obranného systému
Copyright 2012-2023. VIPosobnosti.cz. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků, podcastů, videí a fotografií bez písemného souhlasu vydavatele, vč. sociálních sítí je zakázáno. Vydává agentura VIP osobnosti. | Kontakt magazín | Ochrana osobních údajů