Víte, kdy a proč vás lidi přestanou mít rádi?

Foto: Pixabay.com
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

„Láska kterou obdarujeme druhého člověka má obdivuhodnou vlastnost: odrazem se neoslabuje, ale vrací se k nám košatější a zářivější“. Mahátma Gándhí.

Život nám přináší mnoho někdy až extrémních situací, které nejlépe odhalují povahy a charaktery druhých lidí. Nakonec ani my sami nevíme, jak v daný okamžik zareagujeme a zda dokážeme nalézt nejvhodnější řešení či cestu k němu.

Jsou chvíle, které musíme zvládnout sami, v jiných nás mohou podpořit přátelé a kamarádi. A právě tady vzájemnou hodnotu opravdového přátelství poznáme nejlépe. Přítel dokáže vypozorovat, kdy má přijít, nabídnout pomocnou ruku, ale také vycítí okamžik, kdy se má vzdálit a opět se vrátit.

Přátelství může mít mnoho různých podob, ale vždy by mělo mít pevné základy a hlubší podstatu. Opravdové přátelství ani vztahy se nedají plánovat, je potřeba je ale ctít a pečovat o ně s respektem a láskou a především schopností dávat. Udržet dlouhodobě pevné přátelství je velmi náročné.

Protože dnes žijeme uspěchaně, na přátelství nám často zbývá málo času. Proto bychom měli pečlivě vybírat, s kým navážeme hlubší přátelský vztah, který nás přesto, že se budeme vídat zřídka obohatí na dlouhou dobu.

Někdy se stane, že jeden z našich přátel upředností kariéru, touhu po moci, úspěchu a tomu podřídí celý svůj životní smysl. V případě, že nebudeme umět správně skloubit profesi a přátelství, může se z našeho dobrého kamaráda vytrati lidskost. Tím se také začne vytrácet naše důvěra a časem se naše cesty můžou rozejít. Tady nás lidi přestanou mít rádi a časem můžeme zůstat osamoceni.

Ceňme si tedy dlouhodobých hodnot, kterými kamarádství a přátelství jistě je, protože vše ostatní může být pomíjivé. Dobrou práci najdeme, kvalitního kamaráda již těžko. Čím je člověk starší, tím hůř se přizpůsobuje a hledá nové přátele k sobě. Přátelství totiž není samozřejmost, což poznáme ale až ve chvíli, kdy zůstaneme opravdu sami.

Autor: Jan Čížek