Strach z dovolených u moře, který tu byl před rokem, již pominul

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Představa dálek, vůně moře, nezaměnitelná chuť místních specialit, nejen to je cestování, které nám teď chybí. Jaké destinace můžeme bez obav v současné době navštívit a jsou testy překážkou? Nejen na to odpověděla pro VIPosobnosti.cz Šárka Holakovská jedné české.

V současné době je téma dovolená, cestování opomíjené. Jak velký zájem je o cestování?

Samozřejmě, na základě aktuální koronavirové situace, je zájem v porovnání s rokem 2019 nižší. Nicméně od léta 2020 zaznamenáváme opět nárůst, zájem o zimní dovolenou u moře je od října dokonce vyšší, než předchozí rok. S letními zájezdy ještě klienti vyčkávají, v tuto chvíli se prodávají spíše zájezdy na poslední chvíli.

Které země vyžadují testy a karanténu a kam se mohou lidé vydat bez nich?

Z nabízených destinací cestovní kanceláře Fantasy Travel žádná země aktuálně nevyžaduje karanténu. Testy jsou povinné například při příletu do Egypta, avšak naše cestovní kancelář tyto testy klientům hradí. Jsou i země, které test nevyžadují, jako je Tunisko (u organizovaných zájezdů cestovní kanceláří) anebo Bulharsko. Věřím, že do léta ještě mnoho zemí podmínky zmírní a nebudou test vyžadovat.

Ilustrační foto | archiv VIPosobnosti.cz

Jaká kritéria rozhodují proto, aby si klient zájezd koupil?

To nelze tak jednoznačně shrnout. Například v Tunisku, v Egyptě nebo v Turecku preferují klienti All inclusive, protože zpravidla tam cestují za účelem plážové dovolené. U Madeiry, Malty nebo Španělska se více prodávají pobyty se snídaní nebo s polopenzí, protože klienti více cestují, poznávají. Nižší cenu hledají spíše u Bulharska. V poslední době však není cena tím nejdůležitějším kritériem, zákazníci dávají přednost kvalitním 4 a 5 hvězdičkovým hotelům. Aquapark vyhledávají zejména rodiny s dětmi a také ne všechny destinace umí nabídnout velké vyžití pro děti. Určitým kritériem je také odletové místo a případně letecká společnost.

Zanedlouho nás čekají jarní prázdniny. Jaké destinace byste doporučila pro rodiny s dětmi?

Jednoznačně Egypt, má skvělé zázemí pro rodiny s dětmi, kvalitní služby, je zde už v tomto období počasí vhodné ke koupání v moři a oproti jiným mořským destinacím, které je možné v zimním období navštívit za účelem dovolené na pláži, je to i krátký let.

Které destinace nabízí vaše CK FT a která jsou nejvyhledávanější?

V nabídce máme Madeiru, Maltu, Španělsko, Bulharsko, Tunisko, Djerbu, Egypt, Krétu, Turecko a SAE. Z letních destinací jednoznačně vede Djerba a ze zimních je to Egypt.

Egypt, Marsa Alam | Foto: CK Fantasy Travel

Plánujete rozšířit svoji nabídku?

Počet destinací aktuálně zachováme, nicméně jsme rozšířili nabídku o plavby po Nilu, během kterých mohou klienti obdivovat památky starověkého Egypta.

Bojí se, podle vás teď, v tomto nepříznivém čase lidi cestování?

Ten strach, který tu byl před rokem, již pominul. Naopak, lidé cestovat chtějí. Zvykli si i na nutnost PCR testů, čili ani to již není překážkou. Například do Egypta nyní létá 7 letadel týdně a od konce března přibydou další.

Zmiňujete Egypt. Co na něm lidi láká, přitahuje?

V první řadě počasí, kvalitní služby, dobrá cena a v zimním období i kratší doba letu. Pokud se nejedná o rodiny s malými dětmi, pak jsou to pochopitelně také památky. Egypt má velmi bohatou historii a těší mě, když vidím, že zájem o poznávání mají i mladší klienti.

Klienty zajímají také ceny. Kolik jsou ochotni utratit v průměru za rodinnou dovolenou tak, aby si ji mohli bez obav dovolit?

To záleží na destinaci. Ale rodina se dvěma dětmi je v průměru ochotna utratit za týdenní kvalitní dovolenou kolem 70 tisíc korun.

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně Šárka Holakovská

Autor: Alena Hájková