Starověký Egypt. Země papyrusu i rybářská osada stará 5000 let

Historie mešity v El Quiser | Foto:VIPosobnosti.cz
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Papyrus, surovina, kterou používali staří Egypťané již před více jak 4000 lety. Městečko El Quseir vás nadchne svojí historií i pohostinností. Vydejte se na výlet za úchvatnou historii této starověké země.

Tento zajímavý psací materiál se skládá z jednotlivých stébel šáchoru papírodárného (Cyperus papyrus) a sloužil pro psani hieroglifů i malbě obrázků.Výroba tohot papyru je velmi zdlouhavá. Bílá dřeň se rozřezala na jemná vlákna, ponořila na několik dní do vody, aby se zjemnila. Jednotlivé proužky se pak skládali vedle sebe i na sebe tak, aby vznikl jeden silný a dlouhý celek, na který bylo možno psát či vytvářet různé obrazy. Jeho výhodou narozdíl od jiných materiálů je lehkost, skladnost.

Papyrus | Foto: Pineterst

Následně se papyrus tloukl, lisoval ve speciálním lisu a hladil. Proužky papyrusu se při tomto procesu spojily tekutinou, které z nich při lisování vytékala. Nakonec se slisované šáchorové proužky sušily, znovu uhladily a vyleštily cedrovým olejem Výsledný výtvor měl bílou barvu, která po letech zhnědla. Jednotlivé papyrové listy se lepily za sebe pomocí škrobové kaše, čímž vznikl až několik metrů dlouhý svitek.

Na něj se psalo násadkami, které byly vyrobeny ze seříznutého rákosu. Inkoust byl nahrazován směsí vody, sazí a arabské gumy, t.j. pryskyřice z akácie senegalské (Acacia senegal). Pokud se psalo na svitky, psalo se obvykle jen na jednu stranu, druhá, vnější strana, zůstávala čistá. Dnes je papyrus velmi zajímavým suvenýrem, který ozdobí váš interiér a připomene časy dávno minulé.

Typický obchůdek s parfémy a kořením | Foto:VIPosobnosti.cz

Prodejny s tímto artiklem najdete v Egyptě ve všude. Jedním ze zajímavých míst je například také městečko El Quseir. Jeho 5000 let bohatá historie je velmi zajímavá už jen proto, že bylo první rybářskou osadou na břehu Rudého moře. Osmanská pevnost s věží a pozůstalost jakými jsou vraky lodí, bitevní děla, kočovný kočár,mešitu či kostel. Toto dnes již také turistické letovisko najdete asi 200 km, od Marsa Alam 100 km na sever a od Hurghady na jih asi 200 km na sever.

Prodejny s tímto artiklem najdete v Egyptě ve všude. Jedním ze zajímavých míst je například také městečko El Quseir. Jeho 5000 let bohatá historie je velmi zajímavá už jen proto, že bylo první rybářskou osadou na břehu Rudého moře. Osmanská pevnost s věží a pozůstalost jakými jsou vraky lodí, bitevní děla,  kočovný kočár,mešitu či kostel. Toto dnes již také turistické letovisko najdete asi  200 km, od Marsa Alam 100 km na sever a od Hurghady na jih asi 200 km na sever.

Rybářská osada El Quiser | Foto: VIPosobnosticz

Noční život je zde čilí, neboť promenády u moře nabízí typické kavárničky, ve městě se pořádají trhy. Místní obchodníci vás rádi zasvětí do výroby originálních parfémů či různých alchymistických lektvarů, které mohou pomoci od bolesti hlavy, svalů a slouží jako blahodárné afrodiziakum. Za zmínku stojí také různé chutě čajů. Od banánových, přes mangové až k ibiškovým. Pyšní se také výrobou kávy. Kardamon jí dodá obzvláště zajímavou chuť .

Samozřejmostí je smlouvání, což je pro tuto zemi samozřejmým zvykem. Vzhledem k tomu, že se ale v této nelehké době potýkají s nedostatkem turistů, velkorysosti se meze nekladou. Egypťané žijí v naprosto odlišných podmínkách, luxus je zde pro pár vyvolených, přesto jsou ve svých příbytcích spokojení, hrdí na svoji zemi, pokorní a váží si nejen turistů, ale také samo sebe.

Noční let nad Káhirou | Foto: VIPosobnosti.cz

Rozhodně je zajímavé poznat jejich obyčejný život, za kterým se v této starověké zemi můžete vydat kamkoliv a kdykoliv, neboť je cenově dostupný a jeho zimní klima k výletům přímo vybízí. V současné době tuto destinací nabízí například CK Fantasy travel. Zapotřebí jsou testy, které nesmí být starší než 72 hodin, nebo si je klient může zajistit přímo na letišti v Egyptě. Pas s platností 6 měsíců po návratu z této destinace.

Autor: Alena Hájková

Foto: archiv VIPosobnosti.cz