Petr Pavel uvítal na Hradě prezidenta Pellegriniho. Ten chce bourat zdi

redakce / Pražský hrad

Slovenský prezident Pellegrini na Pražském hradě | Foto: Alena Šulcová
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Prezident republiky Petr Pavel ve středu dne 26. června 2024 na Pražském hradě přivítal slovenského prezidenta Petera Pellegriniho. Jednalo se o první oficiální státní návštěvu slovenské hlavy státu v prezidentské funkci. Prezidenti se shodli, že i přes některé názorové rozdíly zůstává základ mimořádných vztahů nedotčen.

Uvítací ceremoniál | Foto: Alena Šulcová

„Jsem moc rád, že pan prezident dodržel tradici, která mezi našimi zeměmi je a že na první oficiální bilaterální návštěvu přijel do České republiky. Vnímám to jako možnost, jak znovu definovat naše vzájemné vztahy, protože se do určité míry jedná o nový začátek,” řekl prezident Pavel na setkání s novináři. “Naše země jsou provázány historicky na mnoha úrovních mezilidské, přeshraniční, kulturní, sportovní, politické, ekonomické i finanční. Vazby jsou opravdu hluboké. Slovenská republika je pro nás významným ekonomickým partnerem, na tamním trhu působí mnoho českých firem, stejně jako slovenských zde u nás. Česká republika je zároveň na Slovensku největším investorem. Všechny oblasti spolupráce běží a poběží i dále,” dodal prezident Pavel.

Uvítací ceremoniál | Foto: Alena Šulcová

Dobrý den dámy a pánové,

vítejte na tiskové konferenci u příležitosti první návštěvy ve funkci nového slovenského prezidenta. Jsem moc rád, že pan prezident dodržel tradici, která mezi našimi zeměmi je a že na první oficiální bilaterální návštěvu přijel do České republiky. Já to vnímám jako možnost, jak znovu definovat naše vzájemné vztahy, protože je to do určité míry nový začátek. Rozhodně je na co navazovat. Zároveň chci říct, že naše vztahy nejsou definovány pouze zahraniční politikou. Naše země jsou provázány historicky na mnoha úrovních mezilidské, přeshraniční, kulturní, sportovní, politické, ekonomické, finanční. Ty vazby jsou opravdu hluboké. Česká republika je největším investorem na Slovensku, zároveň máme mnoho českých firem na Slovensku, a slovenských v České republice, Slovenská republika je pro nás významným ekonomickým partnerem, takže všechny tyto oblasti spolupráce běží, a poběží i dále.

My jsme se s panem prezidentem bavili o nových formách, které bychom v rámci spolupráce mohli akcentovat, ať už jsou to společné cesty na různé mnohonárodní, mnohoformátové akce, jako je třeba V4, B9, NATO a další. Společnou účast na různých kulturních a sportovních událostech. Bavili jsme se také o tom, jakým způsobem například rozšířit spolupráci s mladou generací, jak oslovit studenty v obou zemích tak, abychom dali najevo, co všechno máme společného a v čem můžeme spolupracovat více. Hovořili jsme o tématech, která máme společná, jako je bezpečnost, situace na Ukrajině, nadcházející summit Aliance. Hovořili jsme také o tom, co můžeme udělat pro zvýšení obranyschopnosti našich zemí v rámci spolupráce nejenom ve formátu NATO, ale také bilaterálně. Jak mohou spolupracovat naše firmy obranného průmyslu. To všechno jsou věci naprosto konkrétní, které běží, a budou pokračovat i dál.

Česká republika se účastní mnohonárodního budování obraných schopností na Slovensku. Je to uskupení, jehož součástí je Česká republika a bude i nadále. Česká republika poskytuje v současné době ve spolupráci s Polskem a Maďarskem ochranu vzdušného prostoru Slovenské republice, ta bude také pokračovat i nadále. Takže myslím si, že těch možností je tady opravdu celá řada. Já jsem rád, že jsme si měli možnost o těchto věcech s panem prezidentem velice otevřeně promluvit. Do konce tohoto roku bude ještě mnoho příležitostí, kdy se uvidíme, ať už na dvoustranném nebo mnohostranném základu, takže předpokládám, že ta komunikace bude probíhat velice věcně a bude probíhat pravidelně.

Děkuji.

Petr Pavel, prezident republiky, Pražský hrad. 26. června 2024

Autorská práva videa: VIPosobnosti.cz

0