Na ČT ART patří jen černobílý Karel Gott. Kam barevný?

Jan Čížek

Karel Gott ve Slaném | Foto: se souhlasem Česká televize
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

ČT art vstupuje do druhé dekády vysílání. Novou sezonu zahájí oblíbeným Týdnem dárků. Podzim nabídne například historii Dejvického divadla Poté, co byl zrušen oblíbený kanal ČT 3 vedení ČT mluvilo o tom, že některé pořady budou přesunuty na ČT ART.  Proč se nakonec tak nestalo?

Iva Janžurová | Foto: se souhlasem Česká televize

 

 

„Před deseti lety jsme divákům slíbili kulturní stanici, která se nebude bát experimentovat, bude ambiciózní a ve vysílání nabídne novinky, které jiné televizní kanály nejsou ochotny dávat na obrazovky, protože si nejsou jisti výsledkem. A naše slovo jsme dodrželi. Jsem přesvědčený, že právě díky tomu se Art dlouhodobě řadí k nejlépe hodnoceným programům na českém televizním trhu a ročně oslovuje přes pět milionů lidí,“ bilancuje generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Týden dárků odstartuje multižánrový koncert

Desetidenní oslavy desetiletého výročí začátku vysílání započne prvního září ve 20:15 hodin ČT art přímým přenosem koncertu z pražského klubu Doupě, během něhož vystoupí na dvě desítky interpretů, mezi nimi i David Koller, PSH, Dagmar Pecková, Adam Plachetka, Štefan Margita, Kamil Střihavka nebo Lenka Dusilová.

Jedním z řady dárků bude také premiéra dokumentu o devadesátileté historii barrandovských ateliérů nazvaná Kouzelný kopec. Herecké i režisérské osobnosti Iva Janžurová, Jan Kačer, Jaromír Hanzlík, Hynek Bočan či Karel Smyczek vzpomínají na natáčení významných titulů z jejich filmografií a tuzemské kinematografie. „Klíčem k vyprávění nebylo hledat nejstěžejnější období, ale důležité tvůrce a hybatele barrandovského dění, na jejichž mikro příbězích a osudech jsme chtěli příběh slavných ateliérů odvyprávět,“ upřesňuje režisér a scenárista snímku Roman VávraSnímek uvede Art v sobotu 9. září ve 20:15 hodin.

Oblíbené koncerty Karla Gotta si mohla připomenout především starší generace na kanálu ČT3. Ten ale od 1. ledna zmizel z obrazovky. „O jeho obnově nastupující ředitel reálně uvažuje,“ říká pro VIPosobnosti.cz výkonný ředitel ČT art Tomáš Motl. „Na ART se hodí černobílé pořady s Karlem Gottem. Ty barevné na ČT 1. My máme bohužel málo vysílacího prostoru, protože se o ATR dělíme s dětským kanálem Déčko,“ doplňuje Motl.

„Obnovení ČT3 zatím nebylo rozhodnuto,“ sdělil pro VIPosobnosti.cz programový ředitel ČT Milan Fridrich. Podzim teprve ukáže, jaké změny čekají ČT pod vedením nového ředitele Jana Součka. Dosavadní ředitel Petr Dvořák končí ve funkci 30. září.

Podzim nabídne historii Dejvického divadla i cyklus na námět Vladimira 518

Třicet sezón Dejvického divadla zmapuje třináctidílný cyklus zahrnující rozhovory s bývalými i současnými členy souboru, stejně jako ukázky z legendárních inscenací. „Není to žádný kompilát něčeho, co už bylo o Dejvickém divadle napsáno nebo natočeno. To je na celém cyklu to nejcennější,“ přibližuje kreativní producent Ivo Kristián Kubák. „Míra otevřenosti byla velká a myslím si, že patří k našemu divadlu. Tak to bereme, a tak se k sobě i chováme,“ dodává herec Ivan Trojan. Úvodní díl cyklu Dejvické divadlo odvysílá Art 14. září. Ten zároveň nabídne 5. září večer i přímý přenos divadelní komedie Každý má svou pravdu, kterou má dejvická scéna na repertoáru od konce loňského dubna.

Osm dílů o výrazném období dějin československé architektury dokumentujte nová série, jejíž tvůrci se snažili o komplexní pohled bez ideologických předsudků. „Seriál Architektura 58–89 pokrývá ty nejdůležitější, ale zároveň také nejzajímavější a třeba i opomíjené stavby. Zdokumentováno máme například bourání Transgasu na pražských Vinohradech nebo telefonní ústředny v Dejvicích,“ říká autor námětu a hudebník Vladimir 518. „S kameramanem Jiřím Málkem jsme věděli, že abychom o těch stavbách mohli něco říct, musíme s nimi strávit nějaký čas jen tak. Pobýt v nich. Všímat si detailů,“ vysvětluje dále režisér cyklu Jan Zajíček.

Různé pohledy na hudbu, tvorbu a jiná témata přinese divákům osmidílný dokument Muzikantky. V každé epizodě představí tři umělkyně. „Je to intimní vhled do života čtyřiadvaceti muzikantek, jež jsou jakýmsi reprezentativním vzorkem velmi obsáhlého a stále sílícího proudu žen, které se v Česku rozhodly vyjadřovat k životu pomocí hudby a někdy i autorského textu,“ říká režisérka cyklu Dagmar Smržová.

Česká televize

0