Městem a vesnicí chodí Mikuláš. Jak vznikla tato tradice?

Jana Černá

Foto: Pixabay
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Mikuláš je známý hlavně pro svou štědrost a velkorysost. Světec sestoupil na zem společně s andělem, aby mohl navečer 5. prosince vejít do příbytků, kde obdarovával děti. Těm hodným rozdával pamlsky a ovoce. Zlobivé děti obdaroval čert uhlím a bramborami. Tato tradice se dodržuje dodnes. Je ale důležité, aby trestání, strašení dětí nepokročilo své hranice stejně jako přemíra dárků.

 

Trojice často budí v dětech posvátný respekt stejně jako jiné pohádkové bytosti. Děti zajímá, jestli opravdu existují, kde se tato tradice vzala a v čem spočívá její poselství? Čas adventu je především o klidu, rozjímání, vzájemném setkávání. Lidé tehdy žili skromně, rádi se bavili, a tak v dobách našich předků byl časem předevšímmasopustním.

V chudých rodinách dostávaly děti doma upletené punčochy dárky za okno, v bohatších děti navštěvoval Mikuláš osobně vestavení a obdaroval je sám. Děti stejně jako dnes dostávají od svaté trojice otázky, zda byly hodné. Dříve byly zkoušeny z modliteb, dne většinou odříkají básničku.

A kdo byla vlastně tato postava? Mikuláš se narodil do řecké křesťanské rodiny rybáře, a to na konci 3. století. Podle pověstí byl velmi zbožný. V Myře se stal biskupem. Byl to velmi hodný člověk, který rozdával chudým. Za to jeho obliba mezi lidmi rostla i po smrti. Proto Mikuláše uznaly za svatého postupně všechny křesťanské církve.

Česká televize

0