Kapky deště nás přivedly k mobilním domkům, říká věštkyně Barbara

Barbara Kočková exkluzivně pro VIPosobnosti.cz

Obytný dům | Foto: mobilní domov
Facebook
Twitter
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Dřevěné maringotky byly po staletí domovem pro světské. Našli v ní svůj svět, domov na čtyřech kolech. Dnes se k tomuto stylu bydlení vracíme. Jen jim říkáme jinak. Jaké to bylo žít v místnosti o pár metrech čtverečních, co nám dnes obytné domečky nabízí k celoročnímu užívání, vypráví Barbora Kočková.

Krev toulavá

Vy jste prožila část života v maringotce. Dnes se tento styl bydlení stal opět zajímavým. I vy se k němu vracíte. Proč?

Jednoho studeného, deštivého dne, kdy jsem upadala ve večerních hodinách do polospánku, se mi začaly vybavovat vzpomínky na dětství. Vrátily mě tam padající kapky deště na parapet. Vybavila se mi doba, kdy obytná maringotka byla našim mobilním domovem od dubna do října. Tyto dřevěné maringotky byly po celé naše generace v podstatě našim domovem na kolech celá staletí. Jezdili jsme z místa na místo a pořádali tradiční pouťové atrakce.

Jaké to bylo žít na pár metrech čtverečních?

Když se zakládala nová rodina, každý měl svoji maringotku. Rodiče a prarodiče žili zvlášť. Z místa, kde jsme právě hostovali jsme chodili do školy, což bylo velmi náročné, protože jsme často měnili kamarády, kolektiv. To si dnes nedovede asi nikdo představit. Ani s učením to nebylo jednoduché.

Tady se rodily děti, žili i umírali všichni naši předkové i potomkové. Žilo se tady krásně, především svobodně. Dříve se pralo a sušilo venku. Tatínek vyrobil první maringotku v republice, která měla splachovací záchod. A strýc Jan Nový z Chrlic u Brna vymyslel, jak do ní přivést vodu. Maminka nám vařila každý den teplé jídlo. Vodu nabírala z konví.

Kartářka Barbara Kočková | Foto: se souhlasem Barbara Kočková

Byl právě toto důvod, proč se vaše rodina rozhodla pro výrobu domečků na čtyřech kolech?

Dnes se maringotkám říká obytné, mobilní domy. Troufnu si říci, že nikdo nemůže mít s výrobou větší zkušenosti než světští.  Vyráběli je po cela staletí světští muži, kteří měli s výrobou zkušenosti jako nikdo jiný. Přesně věděli, proč má být jedna stěna bez oken, a to kvůli povětrnostním podmínkám. Jak vůz zateplit, jaké dřevo použit, jakým nátěrem napustit venkovní i vnitřní palubky, kam umístit nábytek, tak, aby se co nejvíce a nejlépe využil jakýkoliv prostor. Právě již zmíněný deštivý den byl rozhodujícím okamžikem, kdy mě napadlo založit naší rodinou firmu na výrobu mobilních domu na kolech. Byla to, je a vždy bude naše srdeční záležitost. Tomu se říká láska na celý život za každých okolností.

 

Z maringotky do obytného domku
„Vybavení interiéru podle přání zákazníka“ | Foto: mobilní domov

Jaké výhody toto bydlení lidem nabízí?

Nabízí naprostou svobodu a volnost tam, kde chcete právě být. Za skvělou cenu bydlíte rychle. Stavební povolení pro tento druh mobilního bydlení není zapotřebí, neboť má kola a tažné zařízení, tedy nepotřebuje pevnou základovou desku. Inženýrské sítě si pochopitelně musí klient zařídit na svém pozemku sám. Obytný domek, chata je vybavena elektrickými rozvody, vodou a  odpady. Tento mobilní domek si může v podstatě klient zaparkovat kdekoliv bude chtít. My, tedy naše firma zajišťuje i dopravu, převoz a složení domku na místo určení.

Čtěte také: Kartářka Barbara Kočková: Klientům zakazuji, aby mi cokoliv

Pro komfort i pohodlí je důležité vybavení. Jak se dá zařídit tak malý prostor pro celoroční bydlení?

Mobilní domky vyrábíme buď bez jakéhokoliv vybavení nebo s vybavením dle přání zákazníka. Například v koupelně je sprcha, záchod, umyvadlo se skříňkou, ale i bojler a samozřejmě elektrické rozvody.  Jsme vždy připraveni a ochotni vyjít klientům se vším vstříc. Obytné domečky vyrábíme i s nádhernou romantickou terasou,  kde je možno zabudovat i markýzů. Venkovní i vnitřní obložení je možné buď smrkové modřínové nebo borovice. Co se týká oken i zde si zákazník může vybrat. Mě to vrací do dětství, mnohým z nás tento styl bydlení může dodat pocit svobody.

Autor: Alena Hájková

Přidat na Seznam.cz
0