Jan Štastný přinesl na Slunečnou moudrost, Eva Holubová vsadila na karty

Eva Burešová a Jan Dolanský | Foto: FTV Prima
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Poprvé se seriál Slunečná z rodinného statku Popelkových představila v sobotu 11. ledna 2020. Příběh zasazený na český venkov si diváci zamilovali. Vysoká sledovanost je toho důkazem. Na svém kontě má seriál Slunečná přesně stovku. Co vše bylo potřeboval štáb i herci k natáčení?

Hlavní hrdinové, Eva Burešová a Marek Lambora vnesli do seriálu romantické napětí i lásku. Jan Šťastný přinesl do statku moudrost, herečka Eva Holubová vsadila na karty a nechybí ani intriky v podání Dany Batulkové. Hospodu svým erotickým jiskřením okořenila Lucie Benešové. Jan Dolanský bojuje s nevyléčitelnou nemocí a nechtěnou pozorností svým kamarádů. Statek by se neobešel ani bez čtyřnohých herců.

Jak se točí seriál

Slunečná se točí po natáčecích cyklech po dobu 20–27 dnů. Štáb tak v průměru stráví na natáčecím place během jednoho dne 12 hodin. Herci mají v ruce k jednomu dílu scénář v průměru o 120 stran a skládá se v průměru z 42 obrazů. V rámci jednoho natáčecího cyklu se natočí 6 dílů, které se musí následně zpracovat. Střih, hudba, zvuky, obrazová korekce, schvalovací projekce. Celý tento proces trvá zhruba 1 měsíc. Seriál se natáčí v pražských ateliérech a Zápech nedaleko Prahy.

Kolik kamer je potřeba

Seriál snímají kameramani na tři kamery, pokud jsou v ateliéru. Jakmile se přesunou do exteriéru vystačí si se dvěma.

Co najdete v ateliérech

Pokud byste počítali, najdete na Slunečné 23 prostředí ve dvou ateliérech.

ATELIÉR 2 – DŮM STAROSTOVÝCH (chodba, kuchyně, zádveří), KANCELÁŘ STAROSTY, LIHOVAR, SÝRÁRNA, KOZÍ CHLÍVEK, CHODBY PENSIONU, POKOJ HOSTŮ (variabilní dekorace – lze přestavbou vytvořit cca 5 různých pokojů), POKOJ OBYVATEL STATKU (variabilní dekorace – lze přestavbou vytvořit pokoj Eriky/Toma, Matěje/Vojty, Profesa/Rózy, pokoj Tonyho/Jakuba), POKOJ SYLVY (variabilní dekorace – lze vytvořit pokoj hostů), KOUPELNA/TOALETA (variabilní dekorace), POKOJ TÝNY, KUCHYNĚ PENZIONU, RESTAURACE PENZIONU.

ATELIÉR 3 – SEKRETARIÁT SOLANGE, KANCELÁŘ JANKA, ZASEDACÍ MÍSTNOST, 2x PRŮHLEDOVÁ DEKORACE (vstup, zázemí Jankovi kanceláře), ZASEDACÍ MÍSTNOST SOLANGE, LOFTOVÝ BYT JANKA/DENISY (koupelna, kuchyně, ložnice, chodba.

V ateliérech se nachází i reálné prostředí, které se využívá k natáčení jako je klub a kancelář sanatoria. Každá dekorace postavená v ateliéru má svůj reálný exteriér, které se točí v Zápech a přilehlém okolí. O světlo v celém kolosu se stará na 335 ks filmových lamp.

Doposud tak herci natočili 4200 obrazů a autoři napsala na 12000 stránek textu. K natočení 100. dílů bylo vytvořeno 17 natáčecích plánů, což pro herce znamenalo, že na place strávil 340 natáčecích dní.

Hlavní i vedlejší role

V seriálu si dosud zahrálo celkem 520 herců v rolích hlavních, vedlejších, epizodních a sekundovalo jim na 2500 komparzistů. O zázemí se seriálu se stará 265 členů štábu. V průměru se tak natočilo 16 800 klapek a kdyby se z jejich klapání dal sestavit zvuk, trvali by téměř 5 hodin.

Jak se pere v zákulisí

V kostymérně se nachází na 2 500 kusů kostýmů, 300 párů bot a spotřebovalo se 225 litrů pracího gelu, 85 litrů aviváže. V maskérně se spotřebovalo už 36 litrů laků na vlasy, 3 litry make-upu, 1,4 l řasenky, 1 kg pudru, 9 l dezinfekce na štětce, 108 balení vlhčených ubrousků, 2550 ks vlásenek/sponek, 126 balení papírových kapesníků.

Seriálová zoologická zahrada

Co by byla Slunečná bez zvířat, o která se starají obyvatelé statku. Své už si tak odehrál kozel Emil, kráva Straka a Doubravka. Slepice, koně, ovce, hroznýš, zakrslý králíček, potkan, různá plemena psů – Pomeranian, Pitbull, německý vlčák.

Režisér má vždycky pravdu. Který to je?

Celý seriál mají na bedrech režiséři Libor Kodad, Jaromír Polišenský, Marek Tomažič, Vojtěch Moravec, Jiří Chlumský, Lukáš Buchar.

Autor: Jana Černá