Hromnice spojené s datem 2.2.2022. Nezapomeňte si dát svíčku do oken

Jana Černá

Foto | Barbara Kočková
Facebook
Twitter
WhatsApp
Picture of Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Tento svátek je spojen nejen s oslavou přicházejícího jara, ale také ochranou před ohněm, bouří a bleskem. Připadá na 2.2. čas, kdy už se zima chýlí ke svému konci, přibývá světla. Tento den je také o hodinu delší než v době zimního slunovratu. Již od 5. století tento svátek provázela symbolika světla, kterému lidé přikládali velikou moc. Světlo znamenalo překonání temných sil nad nocí.

V křesťanství odpovídá tento svátek Uvedení Páně do chrámu, lidově se tomuto svátku říká Hromnice. Předcházel jim keltský předkřesťanský svátek Imbolc. Název Hromnice je odvoz od svíček, kterým se říkalo hromničky. Asi v 10 století se světily v kostelech. Dávaly se do oken, aby uchránily ode všeho zlého.

„Letošní Hromnice jsou ve znamení dvojek. 2.2.2022 symbolizuje, že ‚ve dvou se to lépe táhne‘, trable i radost se nám bude ve dvojici líp snášet,“ říká pro VIPosobnosti.cz kartářka Barbara.“Proto si nezapomeňme večer za tmy také zapálit svíčku a přát si něco hezkého. Toto magické datum naše přání ještě posílí.“

V dávných časech se hromničky zapalovaly nejen jako ochrana před přírodními vlivy, ale byly i světýlkem signálem pro kolemjdoucí, že se mohou v příbytku schovat před títmo nečasem. Hromnice jsou ale také jara svíce, jak se říkalo na Šumavě, takže se můžeme již pomalu začít těšit na nejrásnější období roku, které nám dodá čerstvou energii a sílu.

13