Dušan Klein. Odešla legenda a režisér nejen Dobrých holubů

Autor: Jan Čížek

Dušan Klein | Foto: TV NOVA
Facebook
Twitter
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Básníci, Dobří holubi, ale i Ulice ztratila člověka, bez kterého by nebyla tím, čím je, člověka, který jí vdechl před sedmnácti lety život. Ve věku 82 let odešel na věčnost v neděli 9. ledna režisér Dušan Klein, který se již za svého života stal legendou.

Nejen Ulice, ale celý náš filmový a televizní svět vstupuje do nového roku se smutnou novinou. V neděli 9. ledna nás navždy opustil po těžké nemoci režisér Dušan Klein (82), který přivedl na svět nejen legendární filmovou sérii o Básnících, ale byl i jedním z duchovních otců nekonečného seriálu Ulice, projektu, jenž do té doby neměl na našich televizních obrazovkách obdoby. „Dušan Klein byl jednou ze sudiček seriálu Ulice. Přisoudil projektu lidskost, řád, respekt a humor. Dal lidem kolem sebe přesvědčení, že dělají na projektu, který je důležitý nejen pro ně, ale i pro diváky. Větší než jeho profesionalita byla jen jeho laskavost,“ vzpomíná Michal Reitler, aktuální ředitel vývoje obsahu TV Nova a bývalý producent seriálu Ulice.
Dušan Klein byl několik let také prvním šéfrežisérem Ulice. Zároveň je coby režisér podepsán pod sto třiceti epizodami seriálu. Přestože později pracoval na jiných projektech, do Ulice se právě coby režisér pravidelně vracel. Naposledy zde usedl do režisérského křesla v červnu 2015. Kontakt se seriálem ale neztratil ani poté. O to více nás všechny v ateliérech nyní jeho skon zasáhl. V Dušanu Kleinovi odešel výjimečný režisér i báječný člověk, se kterým všichni rádi pracovali. Na place snad nikdy nezvýšil hlas, přesto každý bez řečí plnil jeho přání. Charakterizoval ho jeho úsměv, jímž dokázal pohladit, cit pro vytříbený anglický humor i fajfka, bez níž se neobešel. Zapálil si ji pokaždé, když ten den dotočil. Byl to pro něj rituál, vydechnutí po náročném dni i příležitost popovídat si s herci či lidmi ze štábu. Pro ty, co začínali, byl velkým učitelem, pro ostatní přirozenou vůdčí osobností, jež povzbudí, nasměruje, poradí. Byl to člověk, bez kterého by Ulice nebyla Ulicí. O to větší ztráta jeho odchod pro nás všechny je.

„Jsme jedním z posledních projektů, na kterých Dušan Klein pracoval. I díky němu se stal v ateliérech malý zázrak – od začátku jsme tu byli jako jedna velká rodina a Dušana přirozeně považovali za svého laskavého tátu. Stačil jeden jeho pohled, aby i ti největší bouřliváci začali sekat na place latinu a aby ze sebe všichni dostali po pracovní stránce maximum. Do ateliérů chodil vždy s úsměvem a právě takhle si ho tu všichni budeme pamatovat. Nikdy na něj nezapomeneme, vážíme si toho, že jsme s ním mohli pracovat,“ říká k odchodu Dušana Kleina na věčnost producentka Ulice Jana Maršíková.

Dobří holubi se vracejí je český dramatický film z prostředí protialkoholní léčebny natočený v roce 1988. Je jedním z posledních filmů, ve kterém tuto roli sugestivně a přesvědčivě ztvárnil Vladimír Menšík. Herec sám měl během svého života velké problémy s alkholem. Drsný tragikomický příběh se odehrává v prostředí protialkoholické léčebny.

Velmi oblíbená česká komedie z roku 1984 a druhý díl básnické hexalogie režiséra Dušana Kleina vznikla na námět Ladislava Pecháčka. Hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, David Matásek, Adriana Tarábková a Míla Myslíková. Rámcem dílu je první rok Štěpánových studií medicíny v Praze. Tento film se dočkal dalších, neméně oblíbených dílů.

0
Přidat na Seznam.cz