Alena Hájková o Karlu Gottovi: Toto tajemství si chtěl nechat pro sebe

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Přinášíme Vám rozhovor s paní Alenou Hájkovou, majitelkou společenské agentury VIP osobnosti a vydavatelkou společenského magazínu VIPosobnosti.cz. V exkluzivním rozhovoru se dozvíte, jaké akce letos agentura pořádala, ale i co chystá na příští rok. Jaká má společné tajemství Alena Hájková s Karlem Gottem?

Pořádáte dlouhodobě společenské akce. Co Vás k tomu vedlo, pro jaké osobnosti a lidi je pořádáte a co Vás na tom nejvíce baví?

Mám ráda hezké, elegantní akce, příjemné prostředí navozující útulnou atmosféru, pohodu, kde se hosté cítí dobře, kde se setkávají lidé, které něco spojuje, mají určitý přesah, něco navíc. Mně se podařilo spojit organizační talent s osobnostmi, se kterými léta spolupracuji. Jsem ráda, že ti, kteří se mnou spolupracují, přijmou pozvání, mají ke mně důvěru. Takových akcí, setkání nemusí být hodně. Jsou spíš o tom, aby se na ně hezky nejen vzpomínalo, ale hosté, diváci a posluchači se na ně těšili.

Kdybyste hodnotila, která akce se podle Vás nejlépe povedla a proč, která by to byla?

Nevím, zda můžu sama hodnotit, to nechám na druhých. Vnitřně mám pocit, že letos to byl určitě komorní koncert houslový koncert Pocta Paganinimu. Pořádala jsem ho ve Španělské synagoze. Samotné místo je genius loci a tóny houslí mu dodaly úžasnou atmosféru i zážitek. Na koncert přišli také zahraniční turisté. Jsem ráda, že máme významné osobnosti, které nás výborně reprezentují i ve světě. Koncert zahájil úžasný člověk, doc. Jan Měšťák, plastický chirurg. Moje pozvání přijal také kamarád a další osobnost, která nás ve světě výborně reprezentuje Karel Gott, který byl místem i koncertem nadšený. Úžasnou atmosféru koncertu dodalo i skvělé publikum, které ocenilo tento koncert, ale také slovní vyprávění, přiblížení osudů a životy velikánů Paganniniho a Bacha, kterým koncert prolnul.

O čem jste si povídala s Karlem Gottem?

Hned po příchodu nám vyprávěl své velmi zajímavé postřehy. Například bedlivě sleduje, jak vznikají různá rčení. „Dej si na to bacha vzniklo v dobách Bachova absolutismu“, vyprávěl Gott. Po koncertě jsme si pak chvilku povídali sami. Říkala jsem mu své celoživotní pocity z jeho zpěvu, ke kterému mě přivedla právě akustika synagogy. Dodnes nejraději poslouchám jeho LP z roku 1969, s názvem Vánoce ve Zlaté Praze. Bylo nahráno v Týnském chrámu. Tóny, vibrace, které se jím nesou, jsou neuvěřitelně povznášející. A právě Gottův zpěv působí i na koncertech na lidi blahodárně, pozitivně. Když jsem tento svůj názor říkala, ptal se mě s nadsázkou, jestli už o tom někdo napsal. Odpověděla jsem, že nevím. Tak mi v legraci a skromností sobě vlastní řekl: “Tohle tajemství si tedy necháme pro sebe“ a na rozloučenou mi zazpíval valčík se slovy “…třeba se zase někde potkáme“.

Jak vnímáte nemoc mistra Karla Gotta?

Podle mého názoru je jakákoliv nemoc (fyzická či psychická) každého člověka intimní záležitostí, o které se nemluví, (pokud se vám druhý nesvěří či nepožádá o pomoc), a to je potřeba respektovat.

Myslím si, že právě pan Gott je ten noblesní, taktní člověk, který nerad o svých nepříjemných pocitech hovoří na veřejnosti. Samozřejmě stejně jako jeho příznivci, přátelé, kolegové, kteří jsou úžasní v podpoře Karla, také já mu přeji hodně klidu, vnitřní síly k uzdravení. A samozřejmě i 40. slavíka.

S panem Gottem jste na více společenských akcích spolupracovala? Vím, nejste profesí lékařka, ale znáte jej jako člověka dlouho. Vrátí se podle Vás Karel Gott na koncertní pódia?

Karel je neskutečně pracovitý, obětavý člověk, který celý život myslel na druhé a sebe odbýval. Například před koncertem nejedl a po něm pro samé podepisování a věnování se fanouškům už neměl na jídlo čas. Někde se tento pracovní stres musí projevit. Nejen jeho zpěv, ale také lidská pomoc druhým lidem z něho udělala, dovoluji si říct, karmu národa. Stejně jako pohádka Tři oříšky pro Popelku je pan Gott symbolem Vánoc.

Myslím si, že jestli se vrátí, si Karel Gott musí rozhodnout sám. My můžeme být vděčni a hrdí na to, že takového člověka, který lidi spojuje, přináší radost, prestiž, náš národ má. Já osobně děkuji za to, že jsem Karla Gotta poznala blíž a mohla celoživotně čerpat nejen z jeho noblesy, lidskosti, ale také ohromné profesionality.

Jaké strasti, ale i jaké radosti Vám Vaše práce mezi významnými osobnostmi, s kterými spolupracujete, přináší?

Jak jsem teď řekla. Namátkou nejen Karel Gott, ale také Helena Vondráčková, MUDr. Jan Pirk, Karel Svoboda, Jan Měšťák, první dáma etikety Eliška Coolidge Hašková, Karel Vágner, Zdeněk Pohlreich. Ale třeba i někteří vizážisti, moderátoři, majitelé firem, tedy lidi, kteří nejsou vidět v první linii, jsou ohromní profesionálové a s nimi se spolupracuje přímo excelentně. To pak s nimi není ani o dřině a práci, ale o radosti. Profesionalita není o tom, že dobře odvedu svoji práci a pak se na rautu opiju nebo přijdu pozdě a nevhodně oblečený. Právě jejich lidskost, sebedisciplína spojená s talentem, chováním, oblečením, tím, co dělají pro druhé i umem je posouvá na běh dlouhou tratí. Profesionalita spojuje všechny tyto atributy dohromady.

A to není jen o osobnostech, ale také o agenturách, které společenské akce pořádají. Teď jsem byla na dvou akcích. Jednou byla anketa Mattoni Restaurace roku, druhou křest modelky Ivy Kubelkové. Obě byly klidné, příjemné setkání, kdy vás pořadatel, hostitel osobně přivítal při příchodu, věnoval vám svůj čas a vy jste se cítili jako vážený host. Tak by to podle mě mělo být. Umět dát druhým pocit, že jste tu právě pro něj, že si vážíte jeho přítomnosti a nejde vám jen o link či fotky v médiích.

A strasti? S těmito lidmi žádné nejsou. Mezi námi není žádný povinný smluvní vztah. Domluva dokonce většinou ústní mezi námi platí. Mě lidé, se kterými spolupracuji, nezklamali. Nedávno mě ale naštval jeden majitel několika firem, když mi zavolal a chtěl, abych mu domluvila vystoupení pana Gotta pro jeho PR. Jeho autoritativní tón já platím, vy budete dělat, co já chci, byl pro mě natolik nepřijatelný, že jsem to ani nezkoušela. Nakonec, když to zjistil, práskl s telefonem, protože nedostal „svoji hračku“. Tak takové způsoby mě opravdu nebaví. Někdy je to těžké.

Je podle Vás servis firem, které spolupracují na společenských akcích v České republice na evropské nebo řekněme i na světové úrovni?

Někdy ano, někdy není. Záleží, zda natrefíte na člověka, kterého práce baví, rozumí ji a dokáže se do ní vcítit. Pokud jsou zaměstnanci pouze prostředníky pro pronajmutí prostor a ani je nezajímá, jestli společenská akce pro ně nejen finančním přínosem, ale také „něčím navíc“, pak je to ztráta času pro obě strany. Během pořádání akcí jsem s úžasem zjistila, kolik nádherných nejen historických prostor naše republika má, jakou elegantní výzdobu, catering dokáží připravit.

Chystáte v budoucnu něco nového, nač by se mohli čtenáři těšit? Pokud ano, tak co to bude?

Pořád musíte přemýšlet, jak propojit zajímavé lidi, profese. Tedy i já bych v příštím roce opět propojila setkání lidí, kteří jsou něčím výjimeční s příjemným prostředím tak, aby to bylo pro druhé zábavné i přínosné. Lidi, o kterých jsem mluvila, mne naučili hodně, teď nastává čas, aby se kruh uzavřel.

Pro VIPosobnosti.cz exkluzivně Alena Hájková

Autor: Radek Velecký