5 tipů šéfů. Jaký je ten váš a jak před ním obstát?

Foto: Pixabay
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Alena Hájková
Alena Hájková

Redaktorka

Svého nadřízeného si nevybíráme. Je nám přidělen se spoustou vlastností, které odhalujeme až časem a málokdy máme možnost s nimi něco udělat. Jak poznáme, jaký typ šéfa vám vládne? Jak obstát před svým šéfem?

Podle psychiatra MUDr. Jan Cimického existuje asi 5 typů šéfů. Kteří to jsou a poznáváte mezi nimi toho vašeho?

1. NARCISTNÍ  sám v sobě se shlíží, manipuluje s druhými ale nechá i manipulovat sám se sebou a nesnáší ty, co se mu „postaví“ do cesty.

2. SCHIZOIDNÍ  je chladný, neosobní, arogantní, bojí se chorobně vlastního selhání a má potřebu cítit se silný. Vládne, aby nebyl ovládán.

3. PEDANT  bojí se spontaneity a nahodilosti, musí mít všechno nalinkované jasné, aby měl pocit jistoty a bezpečí. Může podřízené šikanovat kvůli maličkostem, týmová práce je s ním skoro nemožná.

4. AUTORITATIVNÍ  obává se, že není dost dobrý, proto tyranizuje),výtečně organisuje, často však improvizuje, tvrdě prosazuje svůj názor i proti všem.

5. MAZANÝ  chorobně ctižádostivý, vnitřní nejistotu retušuje potřebou úspěchu, pro podřízené je lehko odhadnutelný, rozeznává u podřízených pouze potřebné od nepotřebných.

Přinášíme vám i několik zásadních rad jak v práci před šéfem obstát :

* chovat se upřímně a přátelsky

* vždy být připraven vzít zpět svůj názor a umět vyčkávat

* doma promyslet, co bude člověk druhý den dělat v práci a jaké problémy mohou být

* nic nepřehánět a do ničeho se nenechat nutit

Pokud je pro vás vztah se šéfem těžké ustát, pak je potřeba poohlédnout se po jiném zaměstnání, nebo začít měnit něco u sebe. Rozhodně na každém pracovišti najdeme vedoucího s jinými vlastnostmi, které nám můžou po čase zase vadit. Dostaneme se tak do bludného kruhu a nespokojenosti v zaměstnání a sami se sebou.

Autor: MUDr. Jan Cimický exkluzivně pro VIPosobnosti.cz